ESXi 6.5 Üzerinde Hyper-V Nasıl Çalıştırılır?

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 5 Şubat 2017 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Test ortamlarında hemen hemen her ürünü test ettiğimiz için bazen Hyper-V üzerinde de testler yapmamız gerekebiliyor. Hyper-V ‘de ESXi gibi bir sanallaştırma ürünü olduğu için ESXi üzerinde oluşturduğunuz bir virtual machine’de Hyper-V rolünü çalıştırmak istediğinizde hata alırsınız. Hyper-V rolü’nü yüklemeden önce birtakım değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle virtual machine’i shutdown durumuna getiriyoruz. Zaten bu beliteceğim ayarları yapmazsanız Hyper-V rol’ünü eklediğinizde uyarı ile karşılaşacaksınız ve kurulumu tamamlayamıyacaksınız.

İlk olarak Hyper-V kurulumu yapacağınız virtual machine’in Edit Settings ‘ine giriş yapıyoruz.

Virtual hardware > CPU bölümünde yer alan CPU/MMU Virtualization bölümünde Hardware CPU and MMU seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemi tamamladıktan sonra bu virtual machine’ini inventory’den kaldırıyoruz. Bununda sebebi virtual machine’in vmx dosyası üzerinde yapacağımız değişikliklerden dolayıdır.

VMX dosyasını editlemenin 2 farklı yolu bulunuyor. İsterseniz datastore içerisinde bulunan vmx dosyasını local’e download edebilir, isterseniz de ESXi host’a SSH ile bağlanıp virtual machine’in bulunmuş olduğu datastore path’ine giderek SSH üzerinden vmx dosyasını editleyebilirsiniz. VMX dosyasına eklenecek olan parametreler aşağıdaki gibidir.


hypervisor.cpuid.v0 = "FALSE"
vhv.enable= "TRUE"

Ben bunu SSH üzerinden yapıyorum. vmx dosyası içerisine yukarıda belirtmiş olduğum parametreleri ekliyorum ve kayıt ediyorum. Siz eğer SSH üzerinden bu değişikliği yapmayacaksanız local’inize indirmiş olduğunuz vmx dosyası içerisine yukarıdaki parametreleri girip kayıt edebilirsiniz. Sonrasında tekrar datastore’a yükleyebilirsiniz.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra virtual machine’i inventory’e tekrar register etmemiz gerekmektedir. Bunun için vmx dosyası üzerinde sağ click Add to Inventory seçeneğini seçiyoruz.

Virtual machine inventory’e eklendikten sonra artık power on edebiliriz.

Virtual machine power on olduktan sonra sorunsuz bir şekilde Hyper-V role’unu kurabilirsiniz.

Bu yöntem ile ESXi altında Hyper-V çalıştırabilirsiniz. Ancak şunu unutmamanız gerekir. Bu işlem sadece test ortamları için geçerlidir. ESXi altında açmış olduğunuz Hyper-V’de asla canlı/production bir sistem bulundurmamanız gerekir. Sadece test amaçlı kullanmanızı tavsiye ederim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kürşad ÇAKIR
Kürşad ÇAKIR

Merhaba Tayfun Bey,
Paylaşımınız için teşekkür ederim, benim için çok faydalı oldu. ancak bir problemim var çözemedim. Hyper-v üzerine kurduğum sanal makina internete çıkmıyor. Hyper-v üzerinde external switch kurdum, aynı ip bloğundan sanal makinaya ip verdim birbirlerini görüyorlar ancak sanal makina internete ulaşmıyor hatta firewall a bile gelmiyor. Bu konudada bir çözüm öneriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılar.