Esxi 5.x host üzerinde Cpu ve Memory değerleri gözükmüyor

tarafından 11 Eylül 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Bugun vCenter’a bağlandığımda; DRS’in guest’leri düzgün bir şekilde host’lara dağıtamadığını gördüm. Neredeyse bir host üzerinde bütün guest’ler toplanmış durumdaydı. Hatanın sebebini araştırırken, host üzerinde resources değerlerinin 0 olarak gözüktüğünü gördüm. DRS; host üzerindeki kaynak durumuna göre çalıştığı için sorunun bundan kaynaklandığını farkettim. Ufak bir araştırma yaptıkdan resource’un neden bu şekilde gözüktüğünün sebebini buldum.

 

resourceresource2

Bunun sebebi vCenter’ın; Esxi management agent ile konuşamamasından kaynaklanmaktadır.  Bu aslında VMware tarafında bir bug olarak raporlanmaktadır. Bu sorun aşağıdaki vCenter versiyonlarında mevcutdur.

  • 5.1 (799731),
  • 5.1.0a (880471),
  • 5.1.0b (947939)

Bu sorundan kurtulmak için vCenter Server 5.1 Update 1. (5.1.U1-1065152) versiyonunu yüklemeniz veya upgrade etmeniz gerekmektedir. Eğer upgrade yapma şansınız yok ise vCenter’ı restart ederek veya management agent‘i restart ederek bu sorundan geçici olarak kurtulabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir