VMwareVMware ESXiVMware vCenter

CPU/Memory/Disk Shares Değerleri

Merhaba,

Virtual machine‘in reservation bölümünde özellikle share bölümleri dikkatinizi çektiğini görüyorum. Açıkcası bu seçeneğin tam olarak nasıl çalıştığını birçok kişinin bilmediğini düşünüyorum Zaten sosyal medya ve forumlardaki konuşmalara bakılırsa bu düşüncem beni doğruluyor. O halde Share değeri hakkında bilgi vereyim 🙂

Bir önceki makalemde reserve all guest memory ile ilgili bilgiler vermiştim. Bir virtual machine’in cpu, memory rezervasyonu yapabiliyorsunuz. Bunu isterseniz virtual machine’e doğrudan kaynak rezervasyonu yaparak istersenizde resource pool altında toplayarak rezervasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyon işlemlerini yaparken aynı menüde bulunan Shares bölümü mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Shares seçeneği hangi durumlarda kullanılır sizlere bu konu ile ilgili bilgi vereceğim.

Shares bir virtual machine’in veya resource pool’un önemini belirtir. Bir virtual machine başka bir virtual machine gibi kaynağın iki katı kadar paylaşımına sahip ise bu iki virtual machine’in kaynakları rekabet ederken bu kaynakları hangi virtual machine’in daha öncelikli kullanmasını gerektiğini shares bölümünden belirtebilirsiniz. Shares değerlerini High, Normal veya Low olarak belirtebilirsiniz. Ancak burada isterseniz custom seçeneğini seçerek çeşitli oranlar belirtebilirsiniz. Her bir virtual machine’e belirli bir sayıda shares atamak için custom değerini seçebilirsiniz. Virtual machine’ler ESXi altında çalıştığı için önemli virtual machine’leri shares değerlerini yükseltmelisiniz. Böylece hypervisor hangi virtual machine’in daha önemli olduğunu belirleyebilecektir. Default olarak shares değerleri 1000 olarak geldiği için tüm virtual machine’ler hypervisor katmanında eşit haklara sahip olacaktır.

Önemli: Shares değerleri yanlızca kaynak sıkıntısı olduğu zaman yani hypervisor’de kaynak sorunu oluştuğu zaman dikkate alınır. Normal şartlarda eğer kaynaklarınız yeterli durumda ise Shares değerini yükseltmeniz sizin için ekstra bir performans artışına sebep olmayacaktır.

Bunu basit örnekler ile anlatalım. Virtual machine A ve Virtual machine B ‘nin shares değeri 1000. Her ikiside aynı fiziksel cpu üzerinde çalışıyor. Bu durumda VMkernel CPU scheduler servisi her bir virtual machine’a %50 eirşim verecektir. Böylece aldıkları performans eşit olacaktır. Farklı bir örnek verecek olursak; virtual machine A’nın 3000, virtual machine B’nin ise 1000 shares değeri olsaydı ozaman durum biraz farklı olurdu. Bu durumda bu virtual machine’ler yine aynı fiziksel CPU üzerinde çalıştığı için virtual machine A’nın %75 erişimi bulunurken virtual machine B’nin %25’lik bir erişimi bulunur. Bu virtual machine’ler zerinde CPU kullanımı yok ise her ikiside %100 erişim sağlayacaktır.

Tabi burada benim fikrim biraz daha farklı. Sizin ortamınızda DRS açık durumda ise zaten ESXi host’un kaynak sıkıntısı çekme gibi bir durumu olamaz. Çünk host üzerinde fazla kaynak tüketen virtual machine farklı bir host’a migrate edilir. Bu durumda aslında Shares değerinin belirtilmesinin çok bir anlamı bulunmuyor. Eğer Standalone bir ESXi host’unuz var ise elbette kullanmak mantıklı veya ortamda DRS aktif durumda değil ise.

Yukarıdak CPU ve Memory için Shares değerlerinden bahsettim. Birde ayrıca disk içinde shares değerini belirleyebiliyorsunuz. Bir virtual machine’in disk kaynaklarını değiştirebilirsiniz. Birden fazla virtual machine’in aynı VMFS datastore’a ve aynı LUN’a erişiyorsa virtual machine’lerin disk erişimlerine öncelik vermek için disk shares’i kullanabilirsiniz. Disk shares kullanarak yüksek öncelikli virtual machine’leri düşük öncelikli virtual machine’lerden ayırabilirsiniz.

Elbette bu şekilde shares değerleri atayabilirsiniz. Özellikle disk tarafında bunu yapmak daha doğru. CPU ve Memory DRS tarafından kontrol edildiği için CPU ve Memory’de shares değerlerini girmeniz eğer kaynak sıkıntınız yok ise çok bir önemi olmayacaktır. Ancak bir datastore içerisinde birden fazla virtual machine barındırdığımız için disk tarafında shares değerini atamanız sizin için faydalı olabilir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Acar
Hakan Acar

Shares kısmıyla çok uğraşıyordum ve neden performans artışı olmuyor diye düşünüyordum. Meğerse o kısım sadece kaynak sorunu olduğunda etkili oluyormuş.

Süleyman Ateş
Süleyman Ateş

Ellerinize sağlık hocam, bilmediğim bir konuydu aydınlattın beni 🙂

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x