VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Clustered VMDK

Merhaba,

Clustered VMDK isimli bu yazımda sizlere vSphere 7 ile birlikte gelen yeni bir özellikten bahsedeceğim. VMware, yeni vSphere sürümleri ile birlikte özellikle Windows Server Failover Cluster sistemlerde yenilikler yapmaya devam ediyor.

vSphere 7 ile birlikte storage tarafında önemli değişliklikler yapıldı. Bunları aralıklar ile yazmaya devam edeceğim. vSphere 7 ile birlikte VMware, virtual disk yani VMDK düzeyinde bazı değişiklikler yaptı. SCSI-3 Persistent Reservation yani SCSI-3 PR desteği geldi. Bu yeni bir terim bundan dolayı açıklamam gerekiyor.

SCSI-3 PR Nedir?

Aslında bunu ilk olarak VSAN 6.7 Update 3 ‘de duymuştuk. Daha önceki makalelerimi inceleyenler bunu görecektir. Windows Server Failover Cluster yani WSFC, cluster bir disk kaynağına erişimi koordine etmek için SCSI-3 PR komutlarını kullanır. Bu komutlar (SCSI Persistent Reserve Out ve Persistent Reserve IN), datastore’da bu özelliğin support edildiğini varsayılarak VSCSI katmanında işlenmeye başlar. Cluster VMDK’ları barındırmak için yapılandırılan bir datastore’lara bir clusteredVMDK datastore adı verilir.

Clustered VMDK

Bunun amacı aslında RDM disk’in gereksinimi azaltmaktır. VMFS datastore üzerinde bulunan virutal machine’lerde eğer shared disk kullanırsanız Windows Failover Cluster kullanabilirsiniz. Support edilen hardware ‘lerde spesifik bir datastore içerisinde bulunan vmdk’larda clustered vmdk desteğini etkinleştirebilir siniz. Böylece RDM’lerinizi VMFS datastore’a geçirebilir ve RDM kullandığınız için kaybetmiş olduğunuz yetenekleri tekrar kazanmanıza olanak sağlar. Yani Clustered VMDK desteği bize RDM disklerin yapmış olduğu yetenekleri bize sunuyor ve bunları sunarken RDM’de yaşamış olduğumuz kısıtlamaların büyük bir çoğunluğunu ortadan kaldırıyor.

Clustered VMDK
Clustered VMDK

Bunu kullanabilmeniz için belirli gereksinimleri karşılamanız gerekiyor.

Gereksinimler:

 • Bu özelliği kullanabilmeniz için vSphere 7 ve üzeri versiyon kullanmanız gerekiyor. vSphere 7 ve önceki sümlerde support bulunmuyor.
 • ESXi host mutlaka ve mutlaka bir vCenter Server’a bağlı olmalıdır.
 • Cross vCenter Server support bulunmamaktadır. Windows Failover Cluster’ın bulunduğu ESXi host’ların aynı vCenter Server tarafından yönetilmesi gerekiyor.
 • VMFS6 datastore kullanılması gerekiyor.
 • Cluster için kullanılan VMDK’ların Eager Zeroed Thick yani EZT olmalıdır.
 • Cluster VMDK’ların mutlaka bir virtual SCSI Controller’a bağlı olması ve bus sharing’in physical olarak ayarlanması gerekir. Virtual machine’in boot disk’i ve cluster’da kullanılmayan disklerin ayrı bir virtual SCSI Controller üzerinde bulunmalı ve bus sharing none olarak işaretlenmelidir.
 • Multi-Writer support edilmemektedir.

Multi Writer ile ilgili daha önce bir makale yazmıştım. Buna aşağıdaki diskten ulaşabilirsiniz.

Multi Writer Disk Kullanımı

 • Virtual machine’lerin farklı ESXi host’lar üzerine dağıtmak için mutlaka DRS Rule’u kullanmalısınız.
 • Clustered VMDK desteği, datastore oluşturulduktan sonra mutlaka enable duruma getirilmelidir. Bunu eğer disable duruma getirmek isterseniz datastore içerisinde bulunan virtual machine’lerde cluster VMDK bulunmaması gerekir. Eğer buna rağmen bu özelliği disable duruma getirirseniz virtual machine power on olmaz.
 • Yanlızca FC yani Fibre Channel Stroage protocol’unde kullanılır.
 • VMDK’ların barındığı fiziksel disk’in ATS support’u bulunmalıdır.
 • 512/512e sektör size’lı diskler gerektirir.

 

 

VMware, bunu test ederken Windows Server 2012 R2 / 2016 ve 2019 üzerinde test etmiştir. Yapılandırmanın doğru çalıştığını görmek için ise SQL Server 2016 kullanılmıştır. Ayrıca Cluster across Box support edilirken, Cluster in Box support edilmemektedir. Snapshot, Clone, Hot-add CPU/Memory değiştirme ve fault tolerance support edilmemektedir.

Bir Datastore oluştururken Clustered VMDK support’unun olup olmadığını datastore oluştururken görebilrisiniz. Datastore’u oluşturduktan sonra Clustered VMDK özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Bunu aktif ettiğinizde eğer istereniz daha sonra disable duruma getirebilirsiniz ancak disable duruma getirirken içerisinde virtual machine olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten içerisinde virtual machine var ise disable duruma getirmiyor. Böyle bir durumda bu datastore içerisindeki tüm virtual machine’lerin farklı bir datastore’a taşınması gerekiyor.

Clustered VMDK özelliğini aktif etmek istediğinizde karşınıza bir uyarı gelecektir. Özelliği aktif ettikten sonra, Windows Failover Cluster dökümanlarına göre virtual machine oluşturabilir ve böylece Clustered VMDK özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Clustered VMDK özelliğini aktif ettiğinizde virtual machine üzerinde Paravirtual SCSI controller ekleyeceksiniz ve bunun sharing seçeneğini physical olarak ayarlayacaksınız. Bir EZT disk oluşturuyoruz. İkinci virtual machine üzerinde yine aynı şekilde Paravirtual SCSI Controller ekliyor ve sharing seçeneğini physical olarak değiştiriyoruz. Daha sonra use add in existing disk seçeneği ile 1. virtual machine üzerinde oluşturduğumuz diski ekliyoruz. Herşey bukadar aslında 🙂

vSphere 7 ile birlikte çok güzel özellikler geliyor ve özellik ile ilgili en kısa zamanda bir uygulama makaleside yazacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarık GÜNEY
Tarık GÜNEY

Hocam gerçekten çok aydınlatıcı bir makale olmuş. Daha önce incelediğim makalelerdeki tüm soru işaretleri cevap buldu. Taşlar yerine oturdu 🙂 Teşekkürler.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x