Microsoft

Windows Server 2008 RRAS ve NAP Client İçin Seçenekleri Ayarlamak

DHCP sunucusunda, RRAS ve NAP client’ları için TCP/IP seçeneklerini farklı düzeylerde ayarlayabiliriz.Bunun için;

Start – Programs- Administrative Tools – DHCP giriyoruz.

Bir sunucudaki tüm kapsamlar(scopes) : DHCP konsolunda, çalışmak istediğiniz sunucunun(server) ve IP protokolünün girdisini genişletelim.Server Options üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Configure Options giriyoruz.

Belirli bir kapsam(Scope): DHCP konsolunda, çalışmak istediğimiz kapsamı(Scope) genişletiyoruz.Scope Options üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Configure Options giriyoruz.

Tek ayrılmış IP adresi: DHCP konsolunda, kapsam(scope) genişletiyoruz.Reservations kısmını genişletiyoruz ve çalışmak istediğimiz IP adresi üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Configure Options seçiyoruz.

Burada Configure Options kısmında karşımıza açılan bütün iletişim kutularında aynı seçenekler bulunur.Ama tabi yaptığı işlemler aynı değildir..Şimdi karşımıza açılan iletişim kutularını inceleyelim;

Server Options üzerinde Advanced sekmesine geliyoruz.Burada Vendor Class(Üretici Sınıfı) olarak DHCP Standart Options seçiyoruz.User Class(Kullanıcı Sınıfı) kısmında ise; Default Routing And Remote Access Class’ı veya Default Network Access Protection Class’ı seçiyoruz.Ben Default olarak bıraktım yani hiç değiştirmedim.

Server Options

Router, DNS Servers, DNS Domain Name, WINS/NBNS Servers ve WINS/NBT Node Type gibi kullanmak istediğimiz değerleri yapılandırıyoruz.Ben yukarıda örnek olarak Router tanımlaması yaptım.Server name kısmına bulundugunuz server’in ismini yazdığımızda Ip otomatik olarak karşımıza çıkıyor.Yanlız bu ayarlardan farklı olarak yapılan bir seçenek var burada.Microsoft Disable Netbios Option ve Microsoft Release DHCP Lease On Shutdown Option gibi kullanmak istediğimiz seçenekleri açmak için 0 – 1 değerlerini kabul ediyoruz.

İşlemimiz bitince Ok diyoruz ve çıkıyoruz.

Bir başka makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x