VMware

vSphere vShield Edge nedir?Nasıl çalışır?

Merhaba,

VMware vSphere vShield Edge, Virtual datacenter’lar için bir güvenlik sistemidir.Ben bu yazımda sizlere vShield Edge ile ilgili kısa bilgiler vereceğim zaten ilerleyen günlerde vShield manager’in kurulumunu göstereceğim.Kurulum makalesinde bu konulara zaten derinlemesine ineceğiz.Ancak yazımın başındada belirteyim ESXi ‘larınızı yani hypervisor’larınızı viruslerden koruyan bu vshield bileşeni değildir. vShield App hypervisor seviyesinde bir koruma yapar.Bu konu ile ilgili size ilerleyen günlerde bilgi vereceğm.

Vazgeçilmez güvenlik dereceleri olarak ağ geçidi güvenliği sağlayan vShield Edge ayrıca performans ve geçerlilikte sağlar. Sistem direk olarak vSphere ile entegre çalışır ve fault tolerance ile high availability sağlayarak bu çözümü sunar.

vShield Edge’i  vShield Manager console’undan ayarlayabilirleriz, Yani vCenter sunucusu ile tam entegre çalıştığı anlamına gelir buda. vShield Edge ayrıca VMware vCloud Director ile ‘de kullanılır.. Güvenlik ve altyapı için ayrılan administrator limitleri sadece yetkili kaynaklara limitlenir.

vShieldEdge10

Peki bu nasıl çalışır?

vShield Edge, Virtual Appliance olarak gelir, VPN, firewall, web load balancer, NAT ve DHCP servislerini hedef ve kaynak IP adreslerini kullanarak monitor eder. Üzerinde oluşturmuş olduğunuz policy’leri kabul edebilir veya rededebilir, VPN oturumlarını başlatabilir veya bitirebilir, NAT kullanabilir veya veriyi  kaynağından  veya veriyi port ve protokol tipini(TCP veya UDP) inceleyebilir.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x