VMwareVMware ESXi

vSphere Esxi NTP Time Ayarları

Merhaba,

vCenter üzerine kurmuş olduğunuz guest’lerin hepsi ESXi’ın saatine göre kendini günceller.Yani ESXi’inizin saati yanlış ise guest’inizinde saati yanlış olur.Bu aslında çok önemli bir konu ben eğitim verdiğim birçok yerde bunu belirtiyorum.Aşağıda anlatacağım işlem’i; ESXi’inizi ilk kurduğunuz anda yapmanız gerekiyor aslında.Ama tabi yapmadıysanız sonradan yaparsanızda olur.

Eğer yapınızda bulunan ESXi üzerinde NTP ayarlı durumda değil ise, ve guest’leriniz arasında Active Directory, Exchange Server gibi önemli sunucular var ise her an bir felaket ile karşılaşabilirsiniz.Çünkü biliyorsunuz ki saat farklılığı olduğu ne Exchange mail’leri çalışıyor nede Active Directory’e kişiler login olabiliyor.

Fazla uzatmadan bunu nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağım.

ntp

Öncelik ile vSphere Client ile vCenter’a veya Esxi’ımıza bağlanıyoruz.Daha sonra NTP ayarlarını gireceğimiz sunucuyu seçiyoruz ve sağ taraftan Configuration sekmesine giriyoruz.Karşımıza açılan bölümden; Software altında bulunan Time Configuration sekmesine giriyoruz.Burada karşımıza şuanda ESXi’imizin mevcut saat durumunu görüyoruz.Biz NTP sunucusunu buraya tanımlayacağımız için Options sekmesine tıklıyoruz ve karşımıza NTP Daemon (ntpd) Options penceresi açılıyor.Burada NTP Server’imizi eklemek için NTP Settings bölümüne giriyoruz ve Add butonu ile kullanmak istediginiz NTP server’i seçiyoruz.Aşağıda NTP listesini görebilirsiniz.Burada NTP’yi ekledikten sonra hemen üstünde bulunan General sekmesine geçiş yapıyoruz ve Servisi start duruma getiriyoruz.Hepsi bukadar bundan sonra yapmanız gereken sadece beklemek.3-5 dakika içerisinde NTP Server ile ESXi Server’iniz eşleşicektir.

Worldwide pool.ntp.org
Asia asia.pool.ntp.org
Europe europe.pool.ntp.org
North America north-america.pool.ntp.org
Oceania oceania.pool.ntp.org
South America south-america.pool.ntp.org

Eğer bütün bu işlemlere rağmen NTP çalışmadı ise, ESXi server’ınızın internete erişimi olup olmadığını kontrol edin.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x