vSphere Esx datastore’a yavaş dosya kopyalama çözümü

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 13 Şubat 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Kendi bilgisayarınızdan vSphere Client aracılığı ile datastore‘a bir vmdk yüklemek istediğinizde eğer yavaş kopyalamasından şikayet ediyorsanız bunun kısa ve basit bir çözümü var.

vSphere Client üzerinden datastore’a göndereceğiniz dosyalar https protoklu üzerinden gönderildiği için yavaş gönderilmesi normal bir durumdur.Ortalama 30Mb/s geçemezsiniz buradan gönderirseniz.Ama şimdi göstereceğim yöntem ile eğer gönderirseniz hat kapasitenizi full olarak kullanabilirsiniz.

winscp-login

WinSCP programımızı açıyoruz ve SCP ile bağlan seçeneğini seçiyoruz.Daha sonra host’umuzun IP’sini yazıp Oturum Aç butonuna basıyoruz.Tabi ben Türkçe kullandığım için Oturum aç ‘a tıklıyorum farklı dil kullananlar oraya biryere tıklasın işte:)

Not: Bu işlemi yapmadan önce vSphere Client ile host’a bağlanıp Security Profile altında yer alan SSH servis’ini start durumuna getirmeniz gerekmektedir.

 

winscp-login2

 

Karşınıza açılan ekran dan Esx/Esxi host’unuzun root bilgilerini girin.

 

winscp-vmfs

 

Root bilgilerinide girdikten sonra karşımıza Host‘un dosyaları geliyor.Buradan VMFS klasörü içine girerek datastore’unuzu bulabilirsiniz ve oraya başka bir dosya gönderebilirsiniz.

Eğer işlemmlerinizi bu şekilde yaparsanız ve vmdk dosyanızı vSphere Client üzerinden değilde buradan gönderirseniz çok daha iyi performans elde ederseniz.Hattınız 1gigabit ise ortalama 100-120Mb/s ile gönderebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments