VMwareVMware ESXi

vSphere Esx datastore’a yavaş dosya kopyalama çözümü

Merhaba,

Kendi bilgisayarınızdan vSphere Client aracılığı ile datastore‘a bir vmdk yüklemek istediğinizde eğer yavaş kopyalamasından şikayet ediyorsanız bunun kısa ve basit bir çözümü var.

vSphere Client üzerinden datastore’a göndereceğiniz dosyalar https protoklu üzerinden gönderildiği için yavaş gönderilmesi normal bir durumdur.Ortalama 30Mb/s geçemezsiniz buradan gönderirseniz.Ama şimdi göstereceğim yöntem ile eğer gönderirseniz hat kapasitenizi full olarak kullanabilirsiniz.

winscp-login

WinSCP programımızı açıyoruz ve SCP ile bağlan seçeneğini seçiyoruz.Daha sonra host’umuzun IP’sini yazıp Oturum Aç butonuna basıyoruz.Tabi ben Türkçe kullandığım için Oturum aç ‘a tıklıyorum farklı dil kullananlar oraya biryere tıklasın işte:)

Not: Bu işlemi yapmadan önce vSphere Client ile host’a bağlanıp Security Profile altında yer alan SSH servis’ini start durumuna getirmeniz gerekmektedir.

 

winscp-login2

 

Karşınıza açılan ekran dan Esx/Esxi host’unuzun root bilgilerini girin.

 

winscp-vmfs

 

Root bilgilerinide girdikten sonra karşımıza Host‘un dosyaları geliyor.Buradan VMFS klasörü içine girerek datastore’unuzu bulabilirsiniz ve oraya başka bir dosya gönderebilirsiniz.

Eğer işlemmlerinizi bu şekilde yaparsanız ve vmdk dosyanızı vSphere Client üzerinden değilde buradan gönderirseniz çok daha iyi performans elde ederseniz.Hattınız 1gigabit ise ortalama 100-120Mb/s ile gönderebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ferhat VİZİRHAN
Ferhat VİZİRHAN

Merhaba Tayfun Bey,
Bu yazınız için gerçekten çok teşekkürler. Çok faydasını gördüm.
VM Esxi üzerinden UPLOAD yapmaya çalışıyordum, çok yavaş atıyordu. Bu şekilde aktarım hızım daha da arttı. Peki farklı FTP tarzı programlarla da bu işlem yapılabilir mi?
Teşekkürler.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x