VMwareVMware vCenter

vSphere Distributed Switch Bölüm 2 – Virtual Machine Network’u

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Virtual Machine’lerin network’u nasıl kullandığı yönünde kısa bilgiler vereceğim. Bu konu ile ilgili; özellikle virtual machine’lerin bağlı bulunduğu network’lerin fiziksel switch ile nasıl haberleştiğini, hangi aşamada fiziksel switch’e gittiği yönünde sorular alıyorum. Aşağıdaki yazımda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Switch-PG

Virtual machine’ler aynı switch’e, portgroup’a ve VLAN’da ise;

Yapımızda 2 tane virtual machine (VM1 ve VM2) olduğunu düşünürsek, VM1 ve VM2 aynı portgrup, aynı VLAN ve aynı switch’e bağlı ve aynı host’da ise; Guest’ler bağlı bulundukları virutal switch üzerinden haberleşirler. Yani guest’ler kendi aralarında haberleşirken fiziksel switch’e gitmezler. Böylelikle daha hızlı bir network trafiğine sahip olursunuz ve network’den dolayı herhangi bir latency yaşama durumunuz ortadan kalkmış olur.

Switch-PG2

Virtual machine’ler aynı switch’e fakat farklı portgrup ve VLAN’da ise;

Yine yukarıdaki örnekte gibi anlatacağım. VM1 ve VM2 aynı switch’e bağlı fakat port group ve VLAN’larda ve bu guest’ler aynı host üzerinde ise; burada guest’ler kendi aralarında haberleşmek için ilk başta vSwitch‘e gider ve oradan da fiziksel switch’e ulaşırlar. Burada fiziksel switch’e gitmelerinin sebebi VLAN tag’lemesinden dolayıdır. Fiziksel switch’e guest’ler gitikten sonra tekrar virtual switch’e döner ve virtual switch’de trafiği guest’lere yönlendirir. Kısaca VM1 VM2’ye ulaşmak istediğinde VM1’i fiziksel switch‘e kadar gider ve oradan dönerek VM2’ye ulaşır.

Bunu farklı bir senaryo olarak düşünürsek; Sizin eğer yapınızda VLAN yok ise ve yine portgrup’larda guest’leriniz yer alıyor ise bu senaryoda guest’ler fiziksel switch’e gitmezler. Sadece virtual switch üzerinden trafik aktif olur.

 Virtual Machine’ler farklı host’larda, farklı switch ve portgrup’larda ise;

VM1 ve VM2 farklı host’larda farklı switch ve port gruplarda ise; Bu durumda VM1 guest’i VM2 guest’ine ulaşmak istediğinde fiziksel switch’e kadar network trafiği çıkacaktır.Daha sonra network trafiği VM2’nin buluduğu virtual switch’e ulaşacaktır ve böylece VM1 ve VM2 haberleşmiş olacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

4.5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Elinize sağlık Tayfun Bey

Ahmet Buruk
Ahmet Buruk

Hocam çok teşekkürler emeğinize sağlık…

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x