EMCVMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 5.1 değişen default multipath policy

Merhaba,

vSphere ESXi 5.1 ‘de Symmetrix device’lar için değişen Native Multipathing Plugin (NMP) ve Path Selection Policy (PSP) değerleri Fixed’dan Round Robin’e geçmiştir.

EMC

EMC best practices’leri incelendiğinde, Symmetrix device’lar için Round Robin path policy kullanılması önerilmiştir. Tabi bu bahsettiğim değişim sadece; DMX, VMAX, ve VMAXe için geçerli.

vSphere Esxi 5.0’dan 5.1’e geçiş yaptığınızda; önceden Fixed PSP kullanırken upgrade’den sonra Round Robin PSP olarak değişebilir.Eğer bu değişikliği farkederseniz dikkate almanıza gerek yok. Tabi burada şunu belirtmem gerekiyor. Eğer yapınızda EMC PowerPath/VE kullanıyorsanız bu değişiklikten etkilenmeyebilirsiniz.

Ancak bu değişim birçok device üzerinde yapılacağından; bu değişim sizin yapınıza zararı olabilir. Mesela yapınızda bir Microsoft Cluster var ve RDM kullanılarak shared storage cluster kullanılıyor ise unsupported bir konfigürasyon kullanıyorsunuz demektir. Çünkü MSCS yapılarında path policy VMW_PSP_FIXED olmalıdır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x