VMwareVSAN

VSAN 6.7 Update 3 Yenilikleri

Merhaba,

VSAN 6.7 Update 3 versiyonunun duyurusu yapıldı. VSAN 6.7 Update 3 ile birlikte gelen çok güzel yenilikler var. Bu yazımda sizlere bu yenilikler hakkında detaylı bilgi vereceğim.

VSAN ile ilgili daha önce çeşitli makaleler yazmıştım. Bu makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

VSAN gün geçtikçe daha fazla kullanılıyor. VMware’in belirtmiş olduğu rakamlara göre 20binden fazla müşteri tarafından kullanılan VSAN; Microsoft SQL, SAP HANA gibi geleneksel uygulamarın aksine Cassandra, Splunk ve MongoDB gibi yeni nesil uygulamalar ve Kubernetes gibi container tabanlı hizmetlerde VSAN’da kullanılmaya başlandı. Bu da VSAN’ın hem kullanımının kolay olduğunu hem de sağlam ve performans odaklı olduğunu gösteriyor aslında.

VSAN 6.7 Update 3 ile birlikte vSphere Container Storage Interface (CSI) kullanılarak Kubernetes ‘e daha iyi bir entegrasyon sağlanır.

vSAN 6.7 U3, vSAN’ı çalıştırmak ve yönetmek için kullanılan araçları geliştirdi.

Herhangi bir depolama sistemini doğru bir şekilde yönetmek için kapasite yönetimini anlamak önemlidir. vSAN, vSAN yöneticilerinin kapasite yönetimi görevini daha iyi yerine getirmelerine yardımcı olmak için bazı iyileştirmeler yaptı.

  • Renk kodlaması, tüketim dağılımı ve daha iyi kapasite planlaması için kullanılabilir kapasite analizi ile basitleştirilmiş kapasite kullanımı, yöneticilerin tüketim dağılımını daha kolay anlamasını sağlar.
  • Mevcut kapasiteye bağlı olarak yeniden senkronizasyonlara izin vermek için kapasite kullanımı geliştirilmiştir. Bir disk grubunun dolması durumunda, virtual machine’in I/O kesintilerini önlemek için yeniden eşitler duraklatılır.
  • Sanallaştırma admin’leri, cluster’daki verileri yeniden dengeleme işlemini otomatik hale getirmeyi seçebilir.
  • Policy değişiklikleri artık gruplar halinde gerçekleşiyor. Bu, tüm policy değişikliklerinin başarıyla tamamlanmasını ve free space’in tükenmemesini sağlar.
  • Maintenance ve konfigurasyon değişikliği işlemlerinde resync işlemlerinin nekadar süreceğini daha detaylı olarak vSAN 6.7 Update 3 ‘de görebileceğiz.

Kapasite yönetimine ek olarak, devam eden ve operasyonları anlamak önemlidir. vSAN 6.7 U3, maintenance, upgrade veya sorun çözme konusunda sanallaştırma admin’lerine daha fazla seçenek ve esneklik sağlamak için bazı önemli iyileştirmeler sunar.

  • Maintenance işlemlerinde cluster’ın nelerin değiştirileceğini veya değiştirilip değiştirilmeyeceğini bilmek önemlidir. Enhanced predictive analysis sayesinde VSAN admin’leri daha kontrollü bir şekilde maintenance işlemlerini gerçekleştirebilir.
  • Deduplication ve compression veya encryption durumu değiştirilirken Disk format changes (DFC) gereklidir. Bu görevlerin başarıyla tamamlanması için yeterli kaynak yoksa, DFC başarısız olur. Predictive DFC sayesinde işlemlere devam etmeden önce yeterli kaynak bulunduğunu garantiler.
  • vSAN şimdi admin’lere bir sonraki sürüme upgrade veya patch seçeneğine izin veriyor. Bu, henüz vSAN’ın daha yeni sürümleri için onaylanmamış donanımlar için ve ayrıca vSAN’ın belirli vSphere sürüm gereksinimlerine sahip diğer çözümlerle birlikte kullanılması durumunda daha iyi bir genel platform esnekliği sağlar.
  • VSAN’ın önceki sürümleri, vCenter’ın kullanılan vSAN sürümünden daha eşit veya daha yeni bir sürüm olmasını gerektiriyordu. vSAN şimdi vCenter ve ESXi sürümleri arasında daha iyi birlikte çalışabilirliği destekliyor.
  • VSAN 6.7 U3’te vSAN Support Insight‘ı etkinleştirmek daha kolaydır. Bundan faydalanan admin’ler VMware GSS ile ilgili sorun gidermede daha hızlı çözümlere yardımcı olurken VMware’in vSAN’ı geliştirmesine doğrudan yardımcı olan anonim veriler sağlar.

Yönetim ve operasyonlar vSAN 6.7 U3’ün geliştirdiği tek alan değil. vSAN 6.7 U3, çıtayı performans açısından yeniden yükseltti.

Daha fazla uygulama performansı. vSAN 6.7 U3’te, write buffer kapasite katmanına veri ayrıştırılarak elde edilir. Bu, vSAN’ı ardışık yazma işlemleri için artan verimlilik ile tutarlıdır. İstenmeyen işlemlerde artan tutarlılık, yüksek ve düşük latency arasında daha küçük bir sapma ile sonuçlanır. Bu artan verim aynı zamanda onarımlardan ve yeniden yapılanmalardan yeniden senkronizasyon için gereken süreyi azaltır.

Kaynaklar kullanılabilir olduğunda paralel olarak daha da fazla veri yeniden senkronize edilerek daha da geliştirilir. VSAN 6.7’de sunulan Adaptive Resync, virtual machine objelerindeki I/O’nun uygun bir öncelikle sürdürmesini sağlar.

Artan verim, daha tutarlı performans ve daha hızlı yeniden senkronizasyonlar, vSAN 6.7U3’ün mümkün olan en iyi istikrar ve performansı sağlamasının sadece birkaç örneği.

vSAN 6.7 U3’te vSAN CPU kullanımı ile ilgili detayları görebilirsiniz. vRealize Operations ile vSAN 6.7 U3 cluster’indaki deduplication, compression, encryption gibi özelliklerin CPU kullanım oranlarını görebilirsiniz. Bunu vsantop komutu ile detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

VSAN 6.7 Update 3 ile birlikte gelen yeni özelliklerden kısaca bahsetmeye çalıştım. İlerleyen makalelerde bu yeni gelen yenilikleri test edeceğiz ve daha detaylı olarak göreceğiz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yunus Öztürk
Yunus Öztürk

Versiyon 6.7 Update 3’de bilmediğim bir çok yenilik varmış halbuki. 🙂
Sayenizde öğrendim 🙂

Onur Özcan
Onur Özcan

Versiyon 6.7 Update’in yenilikleri gerçekten çok güzel, bundan sonraki update neler getirecek bizlere merak ediyorum açıkçası. 🙂

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x