VMwarevRealize Automation Center

vRealize Automation Part 1 – Introduction

Merhaba,

Daha önceki yazılarımda belirtmiş olduğum VMware’in otomasyon ürünlerinden biri olan vCAC’in ismi vRealize Automation olarak değişti. vRealize Automation , IT çalışanlarının kaynakları israf etmeden  otomatik bir şekilde makina’lar hazırlamasını sağlar. Böylece, IT çalışanları işlemlerini hızlı birşekilde sürdürebilir. Tabi bu durumu isterseniz siz daha da genişletebilirsiniz. Yani farklı organization’lara (şirket olarak düşünebilirsiniz) farklı özellikte makinalar atayabilirsiniz. Nihayetinde vCloud ile entegre olduğu için ve vCloud’un içerisinde birden fazla organization olduğunu düşünürseniz her kullanıcı kendi belirlediği template’lerden otomatik olarak makinalarını create edebilirler. Yani çok kısaca özetleyecek olursak, IT otomasyonu’nun sağlanmasıdır.

Q3 2014 ile birlikte vCloud Automation Center 6.1’e gelen en büyük yeniliklerden biride NSX ile entegrasyonuydu. Ayrıca 6.1 sürümü ile birlikte 12 farklı dil desteği geldi.

What’s new in vRealize Automation Center 6.2:

vRealize Operations (vROPS) ile vRealize Automation Center arasında entegrasyon yapılabiliyor. İki ürünü birbirine bağladığınızda aşağıdaki özelliklerden faydalanabiliyoruz.

  • Health status
  • Inactive VMs

operations

Ek olarak;

  • vSphere 6 Q1 2015
  • XenDesktop 7
  • vCloud Air
  • Proxy desteği
  • Pay as you go desteği Q1 2015

Gibi özellikler eklenmiştir.

vcac-vsphere-sso-support-matrix

Kuruluma başlamadan önce siz isterseniz identity appliance ürününü deploy edebilir veya mevcut SSO’nuza vRealize Automation Center’ı dahil edebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Yapınızda vSphere SSO 5.5 U2b, U1c ve U1b var ise bunlar sertifikaları Automation Center tarafından support ediliyor. Bunu kontrol etmek için Build number’ı öğrenmeniz gerekiyor. Build number’ınızı bildikten sonra aşağıdaki KB’den hangi sürümü kullandığınızı görebilirsiniz.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1014508

Eğer yukarıda bahsettiğim sürümlerden birini kullanıyorsanız Identity Appliance’ı kurmanıza gerek yok. Bende zaten bu kurulum serisinde Identity Appliance kurulumu yapmayacağım. Ama siz yinede bununla alakalı birşey merak ediyorsanız aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vcloud-automation-center-kurulumu-bolum-1-identity-appliance-install.html

Identity appliance’i kursanızda olur kurmasanızda olur. Kurmadığınız da vRealize Automation Appliance’ı vCenter’ın SSO’una bağlamak durumunda kalırsınız. Tabi eğer büyük bir organizasyonunuz var ise bu Identitiy appliance kurmamanızın size dezavantajı olacaktır. Eğer vCenter makinası herhangi bir sebepden dolayı down duruma düşerse bu sefer Automation Center’a domain account’u ile login olunamaycaktır. Tabi aynı şekilde Identity appliance var ise yani vCenter SSO yerine Identity appliance kullandıysanız, buda down olduğunda yine domain account’ları ile login işlemi gerçekleşmeyecektir. Ancak bana sorarsanız vCenter’ın down olma olasılığı daha yüksek. Çünkü update yapılır veya restart etmek durumunda kalırsınız ve açılmama gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde appliance’i deploy işlemine başlayacağız.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x