VMwareVMware vCenter

VMware vSphere Update Manager Web Client hatası

Merhaba,

Bugün enteresan bir hata ile karşılaştım sizlere bu konu ile ilgili bilgi vermek istiyorum. vCenter 5.1 kurulu sunucumda Web client üzerinden VUM’a ulaşmak istediğimde bir hata ile karşılaştım. VMware vSphere Update Manager hiç birşkeilde çalışmıyordu. Hatayı aşağıda görebilirsiniz. Aslında hatanın ne olduğunu tahmin edebiliyordum ama log’lara bakmadan kesin birşey söylemek istemedim.

UpdateManagerWebClient

Bu hatayı aldıktan sonra Webclient log’larını incelemeye başladım. Bu arada WebClient log’larını vsphere_client_virgo.log altında bulabilirsiniz.

ERROR [ERROR] http-bio-9443-exec-5 c.vmware.vum.client.adapters.updatemanager.aspects.LoggingAspect Exception caught in class ‘com.vmware.vum.client.adapters.updatemanager.UpdateManagerService’, line 160 com.vmware.vim.vmomi.client.exception.SslException: com.vmware.vim.vmomi.core.exception.CertificateValidationException: Server certificate chain not verified

VMware vSphere ürünlerinin aslında bana göre en problemli tarafı sertifika problemleri. Çünkü gerçekten bir sorun ile karşılaştığınızda ve bunun sebebi sertifika ise işin içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor bazen. Neyse biz konumuza dönelim:)

UpdateManager

Böyle bir durumda yapmanız gereken Admin@System-Domain account’u ile sisteme giriş yapıp Plugin Management bölümünden Plugin’i disable duruma getirmek.

Bu sorunun henüz bir çözümü bulunmamakta. Sanırım yakın birzamanda patch çıkacaktır.

Bu yazıyı böyle bitirmem kötü biliyorum ama gerçekten çözüm olmayan bir durum.

Umarım böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x