VMware TanzuVMware

VMware Tanzu Sürümleri Nelerdir?

Merhaba,

VMware Tanzu Sürümleri Nelerdir? isimli bu yazımda sizlere VMware Tanzu Sürümleri hakkında çeşitli bilgiler vereceğim.

VMware Tanzu, vSphere’de Kubernetes’i kullanmaya başlamanızı sağlayan, farklı bulut sağlayıcıları arasında Kubernetes iş yüklerini (workload) çalıştırmanıza veya uygulama dağıtımı için kurumsal düzeyde bir ortam oluşturmanıza olanak tanıyan farklı sürümlerde mevcuttur. VMware Tanzu, uygulamalar için Kubernetes’i modernleştirmeyi ve basitleştirmeyi destekleyen üç sürüme sahiptir. Bu sürümler Tanzu Basic, Tanzu Standard ve Tanzu Advanced’dir. Tabi bir de Tanzu Community Edition bulunuyor. VMware Tanzu tarafından sunulan bu sürümlere genel olarak inceleyeceğim.

VMware Tanzu Sürümleri Nelerdir?
VMware Tanzu Sürümleri Nelerdir?

Her bir sürüm, kendisinden önceki sürümün özelliklerini barındırır. Dolayısıyla, VMware Tanzu Standard Edition, VMware Tanzu Basic Edition’ın tüm bileşenlerini içerir ve VMware Tanzu Advanced, VMware Tanzu Standard Edition ve VMware Tanzu Basic Edition’ın tüm bileşenlerini içerir. Tüm sürümler, VMware Tanzu Community Edition’ın temeli üzerine inşa edilmiştir.

VMware Tanzu Community Edition, öğrenciler ve kullanıcılar için tam özellikli, yönetimi kolay bir Kubernetes platformudur. Diğer Tanzu sürümlerinin support’u bulunurken VMware Tanzu Community Edition’ın VMware support’u bulunmamaktadır. Ancak tüm özelliklerini kullanabileceğiniz bir sürümdür. Docker ile local’de bulunan sunucularınızda veya vSphere, AWS veya Microsoft Azure üzerinde dakikalar içinde kurulabilen ve yapılandırılabilen, ücretsiz olarak kullanılabilen, topluluk destekli, açık kaynaklı bir VMware Tanzu dağıtımıdır. Tanzu Community Edition ile ilgili ayrıca bir yazı yayınlayacağım orada detayları inceleyebilirsiniz.

VMware Tanzu Sürümleri Nelerdir?

Tanzu Basic:

Tanzu Basic, Tanzu’nun giriş sürümlerinden biri diyebiliriz. Container/kubernetes ‘i VMware vSphere üzerinde kullanmaya başlamanızın uygun maliyetli bir yoludur. Şirketinizde bulunan vSphere altyapısında container uygulamalarını Tanzu Basic sayesinde çalıştırabilirsiniz. Tanzu Basic, vSphere 7 Ent+ ile bir paket olarak veya vSphere 6.7u3 üzerinde kurulacak bir eklenti olarak lisanslanabilir. Tanzu’nun lisanslanması ile ilgili de ayrı bir makale yazıyor olacağım.

vSphere control plane’e yerleştirilmiş ve vCenter Server üzerinden operasyonlara entegre edilmiş Kubernetes ile geliştiriciler (developer’lar), sektörde bulunan diğer container uygulama platformunun avantajlarını yakalarken mevcut altyapıdan ve tanıdık araçlardan yararlanabilir.

Kubernetes tabanlı container yönetimi, vSphere kullanıcılarının sanal makineleri ve container’ları yan yana çalıştırmasına olanak tanırken, geliştiricilere Kubernetes API’leri aracılığıyla kaynaklara ve ortama self servis erişim sağlar. Yani VMware vSphere vCenter Server kullanan kullanıcılar harici bir yönetim aracı ile uğraşmayıp, alıştıkları ve günlük sanal sunucu operasyonlarını yaptıkları vCenter Server üzerinden container yönetimini yapabileceklerdir.

Tanzu Basic’e sahipseniz, Kubernetes işlemleri için VMware Tanzu Kubernetes Grid Service veya VMware Tanzu Kubernetes Grid kullanabilirsiniz. Log yönetimi için VMware Tanzu Kubernetes Grid ile birlikte Fluent Bit paketini kullanabilirsiniz. Fluent Bit’in kullanılması güzel bir şey çünkü Fluentd paketine göre daha performanslı ve daha yüksek işlem kapasitesine sahip.

Networking ‘de VMware NSX Advanced Load Balancer‘a (eski adıyla Avi Networks) kullanıyoruz. NSX Advanced Load Balancer ile , herhangi bir veri merkezindeki ve buluttaki herhangi bir uygulamaya yük dengeleme, web uygulaması güvenlik duvarı gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Networking bölümünde bir diğer ürün olan Antrea ile VMware Container Networking yönetimini sağlayabiliyoruz.

Image yönetim işlemlerinde ise Tanzu Kubernetes Grid ile birlikte Harbor Registry tarafından sağlanan Harbor paketini kullanabiliyoruz.

Tanzu Standard:

Tanzu Standard, Tanzu Basic içeriklerinide kapsamaktadır. Tanzu Basic içeriklerini kapsadıkları için yukarıda belirtmiş olduğum içerikleri tekrar yazmayacağım. VMware Tanzu Standard Edition, vSphere 6.7U3, vSphere 7, Amazon EC2 ve Microsoft Azure genelinde Kubernetes tabanlı bir container çözümü çalıştırmak isteyen kurum/kuruluşlar içindir. VMware Tanzu Standard Edition, herhangi bir yerde tek bir dağıtım çalıştırmanıza ve tüm Kubernetes cluster’larınız üzerinde tutarlı yönetim elde etmenize olanak tanır.

VMware Tanzu Mission Control, Kubernetes altyapınızı ve modern uygulamalarınızı birden çok ekip ve bulutta tutarlı bir şekilde çalıştırmak ve güvence altına almak için merkezi bir yönetim platformudur. Management işlemleri VMware Tanzu Mission Control Standard ile sağlanır. Log yönetimi, Monitoring(Platform ve Application) ve Alert işlemleri için, Grafana, Prometheus, Fluent Bit paketleri VMware Tanzu Kubernetes Grid tarafından sağlanır.

Tanzu Advanced
Tanzu Advanced

Tanzu Advanced:

Tanzu Advanced, Tanzu Basic ve Tanzu Standard özelliklerini içermektedir. VMware Tanzu Advanced Edition, container yaşam döngüsünü basitleştirip güvenli hale getirerek ekiplerin modern uygulamaların bulutlar arasında uygun ölçekte sunulmasını hızlandırmasına olanak tanır.

Networking ‘de, VMware NSX üzerine kurulu VMware Tanzu Service Mesh sayesinde birden fazla cluster ve cloud’da bulunan birden fazla cluster’ınızı yönetebiliyorsunuz. NSX ve Tanzu Service Mesh sayesinde cloud’da ve on prem’de bulunan hizmetleriniz arasındaki network trafiklerini yönetebiliyorsunuz. Tanzu Application Platform sayesinde developer yani geliştiricilerin Kubernetes platformunda uygulamaları daha kolay oluşturmasına, dağıtmasına ve yönetmesini yapabilirsiniz.

Tanzu Build Service sayesinde uygulamaların kaynak kodlarını container image’larına dönüştürebilir ve bunları otomasyona bağlayabilirsiniz. Tanzu Build Service Pivotal ile ilk ortaya çıkmıştı. 2019 ‘da VMware’in pivotal’ı satın alması ile birlikte Pivotal Build Service ismi Tanzu Build Service olarak değişti.

https://tanzu.vmware.com/content/blog/pivotal-build-service-now-alpha-assembles-and-updates-containers-in-kubernetes

Genel olarak baktığımızda Tanzu Advanced sürümü en fazla hizmeti içerisinde bulunduran sürüm olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Tanzu Basic ve Tanzu Standard sürümleride oldukça yeterli özeliklere sahip. Makalemin başlarında belirttiğim gibi Tanzu Basic sayesinde uygun maliyetli bir container mimarisi oluşturabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde artan iş yüklerinize göre isterseniz Tanzu Standard ve Advanced’e geçişte yapabilirsiniz.

Son olarak VMware Tanzu Sürümleri Nelerdir? isimli bu makalemde, Tanzu Basic, Tanzu Standard ve Tanzu Advanced sürümleri arasındaki farkları kısaca yazdım. Bunları özellikle kısaca yazdım çünkü her bir hizmeti ayrı bir makalede ele almak gerekiyor. Bu hizmetlerin hepsini ilerleyen makalelerde anlatıyor olacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet YILDIRIm
Ahmet YILDIRIm

Merhaba Tayfun Bey ,
İstanbul da katılacağınız bir etkinlik var mıdır ? Sizinle tanışmak ve teşekkür etmek isterim

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x