OpenstackVMware

VMware Integrated Openstack 3.0

Merhaba,

VMware kullanıcıların aslında sıklıkla duymakta olduğu uygulamalardan birtaneside VMware Integrated OpenStack. Bu ürün sayesinde OpenStack’i VMware hypervisor’unuz ile kullanabiliyorsunuz. Normalde Openstack alt yapısında KVM kullanılır. Elbette Openstack’in başka hypervisor’lere desteği var ancak ençok KVM kullanılmaktadır. Daha önce OpenStack ile ilgili yazmış olduğum yazılara aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/?s=openstack

VMware Integrated Openstack sayesinde vCenter ortamımızı Openstack ile entegre edebiliyoruz. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi ilerleyen günlerde vereceğim.

VMworld US 2016’de VIO 3.0 yani VMware Integrated Openstack 3.0 release edildiği duyuruldu.

vmware-vio-relases

Yukarıdaki resimde VIO’nun yeni sürümü ve eski sürümü arasındaki farkları ve yeni sürümde nelerin geldiğini görebilirsiniz. Her yeni sürüm ile yeni bir Openstack dağıtımı eklenir. Örneğin VIO 1.0’da Icehouse dağıtımı kullanırken VIO 3.0’da Mitaka dağıtımı kullanılır. Tabi buna ekstra olarak yeni özelliklerde eklenir.

  • Cloud admin’lerinin ve yöneticilerin günlük operasyonları kolaylaştırılmıştır.
  • Nova compute servis’i daha basitleştirilmiştir.
  • Keystone’a getirilen yeni özellikler sayesinde basit bir şekilde kimlik yönetimi yapılabilir.
  • Keystone artık AD account’larını support etmektedir.
  • Çeşitli dillerde SDK desteği.
  • give me a network özelliği sayesinde yeni bir network isteyebilir ve bu network’a ait IP’leri virtual machine’lere atayabilirsiniz.

VIO3 ‘ü basit birşekilde kurabilirsiniz. Hemen hemen tüm component’ler tam yedekli olarak deploy edilir. Bu sayede 6000 + virtual machine 200 + host yönetebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x