VMwareVMware vCenter

VMware HA Slot Size Nedir?

Merhaba,

HA slot size; yapısında ESX/ESXi kullanan kişiler için birhayli önemlidir. Ben bu yazımda sizlere HA Slot Size ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim.

HA Slot Size nedir?

ESXi Cluster içerisindeki tek bir virtual machine için gerekli olan CPU ve Memory kaynaklarının minimum miktarıdır. Slot size çok önemli bir kavramdır çünkü bu HA ayarları üzerinde yeralan Admission Control’u etkiler.
Bir VMware ESXi clusterın’da, bir host down olduğunda ne kadar kaynağa ihtiyaç duyulacağını belirlemek için bir yönteme ihtiyaç duyar.

Slot Size’ın iki çeşiti vardır.  Cpu slot size ve memory slot size. Herikisininde kendine göre hesaplamaları vardır. Eğer Cluster içerisinde bulunan virtual machine üzerinde resource rezervasyonu yok ise; ozaman slot size “CPU için 32MHZ ve Memory için 0 MB + Memory Overhead” ayırır.

Kısa bir örnek vermek gerekirse;

Aşağıdaki örnekte 2 host üzerinde aynı kaynaklara sahip virtual machine’ler var. Virtual Machine’lerin hepsi aynı boyutta (50MHZ ve 5MBs) ve rezervasyon bulunmamaktadır. Hızlı bir hesaplama ile 20 tane virtual machine’i güvenli bir şekilde herhangi bir sıkıntı yaşamadan tek bir host üzerine sığdırabiliriz.

1000 MHz / 50 MHz = 20 virtual machine

100 MB / 5 MB = 20 virtual machine

ha-slot-size

Ortamınızda eğer rezervasyon yok ise slot size 32mhz ve 0mb + Overhead olarak ayarlar. Overhead’in 4MB olduğunu düşünelim.

Bu durumda ESXi host üzerinde daha fazla sanal makina sığdırabiliyoruz tabi overcommit durumunuda unutmamak gerekiyor

1000 MHz / 32 MHz = 31.25 virtual machine

100 MBs /4 MBs = 25 virtual machine

Admission control altından başlatılabilecek sanal makine sayısını belirlemek için, CPU slot size ve Memory slot size arasından en düşük değeri alıyoruz. Buna göre bu esxi hostlarda 25 adet makineyi güvenli olarak başlatabiliriz. Eğer biri fail olursa, bir diğer host hepsini başlatır.

İncelediğimiz senaryoda, bu makinelerin birinde 50MHz CPU ve 5MB memory rezerve etmiş olsaydık, başlatabileceğimiz sanal makine sayısı 20 olurdu çünkü slot size 20MHz ve 5MB olurdu. Mevcut durumda bir sanal makinede herhangi bir rezervasyon yapılmış olsaydı, en büyük rezervasyon slot size olurdu:)

İlerleyen bölümler’de Slot Size’in nasıl hesaplandığını detaylı birşekilde anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x