VMwareVMware ESXiVMware vCenter

VMFS Resignaturing

Merhaba,

ESXi üzerinde bulunan bir VMFS datastore‘un storage üzerinde clone’unu veya snapshot’ını almak isteyebilirsiniz. VMFS datastore içerisinde bulunan virtual machine’leri tek seferde farklı bir ESXi üzerine almak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda VMFS datastore’u tekrar eklemek istediğinizde sizin karşınıza; Keep the existing signature, Assign a new signature,  Format the disk gibi 3 farklı seçenek çıkar.

ESXi üzerine bir datastore eklemek istediğinizde, eklenecek lun’un snapshot veya clone olduğunu anlamak için storage array’dan SCSI_DiskID’sini ister. Böylece mevcut LUN ile karşılaştırılır. Eğer her iki değer birbiri ile aynı olmaz ise, bu lun snapshot veya clone sayılır ve mount edilmez.

ESXi üzerinde oluşturduğumuz her VMFS datastore’un kendine özel bir Universally Unique Identifier (UUID) ‘i vardır. Bu UUID nasıl oluşur peki? Bu soru birçok kez soruldu bana.

Kısa bir örnek ile açıklayacağım. Benim kullanmış olduğum VMFS’in UUID’si 49d22e2e-996a0dea-b555-001f2960aed8 ‘dir. Buna göre;

  • System Time (49d22e2e)
  • CPU Timestamp (996a0dea)
  • Random Number (b555)
  • MAC Address – Management Port uplink’in MAC adres’idir. (001f2960aed8 )

Yukarıda da bahsettiğim gibi LUN’un storage katmanında bir kopyasını çıkartıp, bu lun’u add storage ile tekrar esxi’a eklemek istediğinizde karşınıza seçenekler çıkıyor şimdi bunları inceleyelim.

vmfs-re

Keep the existing signature:

Aynı UUID’ye sahip 2 datastore aynı host’a ekleyemezsiniz. Hemen şöyle bir senaryo düşünebilirsiniz. Primary site’da bulunan datastore’un storage’da bir kopyasını aldınız ve bunu Secondary site’da bulunan esxi’a tanıtmak istiyorsunuz. Bu durumda Keep the existing signature seçeneğini seçebilirsiniz. Çünkü UUID değiştirmeye gerek yoktur.

Eğer siz primary site’a bu datastore’u tanıtmak isterseniz ve Keep the existing signature seçeneğini seçerek eklemek istediğinizde; aynı UUID’de bir datastore zaten online durumda olduğu için eski datastore’u offline’a çekecektir. Yani aynı UUID’de  2 datastore aynı esxi’da hiçbir şekilde barınamıyor. Eklemek istediğinizde, yeni datastore’u online eskisini ise offline’a çekecektir.

Assign a new signature:

Bu seçeneği seçtiğinizde yeni bir signature ekler ve datastore’u o şekilde mount eder. Bu seçeneği seçtiğinizde datastore içerisinde herhangi bir veri silinmez.

Format the disk:

Bu seçenek seçildiğinde datastore formatlanıyor.

Önemli: Yukarıdaki seçeneklerden birini seçmeden önce şunu söylemek istiyorum. Eğer bir datastore’un signature’ını değiştirirseniz bunu geri alamazsınız. Eğer aynı host üzerine UUID’si aynı olan ikinci bir datastore eklerseniz, 1. datastore kendini unmount edecektir. Budurumda sizin virtual machine’leri tekrar register etmeniz gerekecektir.

Storage üzerinde LUN’un clone’unu veya snapshot’ını alıp ESXi ‘a tanıtma yöntemi çok yaygındır. Eğer ortamda Site Recovery Manager yok ise DR senaryolarını bu şekilde yapmak durumunda kalırsınız.

Resignature işlemini vSphere Client yerine esxcli üzerinden de yapabilirsiniz. ESXi host’a SSH ile bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

 esxcli storage vmfs snapshot list

49d22e2e-996a0dea-b555-001f2960aed8
Volume Name: VMFS_1
VMFS UUID: 49d22e2e-996a0dea-b555-001f2960aed8
Can mount: true
Reason for un-mountability:
Can resignature: true
Reason for non-resignaturability:
Unresolved Extent Count: 1<

Yukarıdaki komut ile snapshot VMFS volume’lerini listeliyoruz.

 esxcli storage vmfs snapshot resignature –volume-label=<label>|–volume-uuid=</label> 

Yukarıdaki komut’u Cluster’a dahil bütün host’larda çalıştırmamız gerekiyor. Tabi eğer bu datastore’un cluster’larda bulunan bütün host’lara mount etmek istiyorsanız.

Eğer yukarıdaki komutlar ile uğraşmak istemiyorsanız;

  • Add storage
  • Disk/Lun’u seçiyoruz.
  • Yukarıdaki resimdeki bölümde olduğu gibi signature seçeneklerinden birini seçiyoruz.
  • Finish butonu ile datastore’u ekliyoruz.

esxcli komutlarını kullanmanın açıkcası bir faydası bulunmuyor. vSphere Client üzerinden bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Teşekkürler.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ertugrul Turan

Elinize sağlık Tayfun hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x