VMDK mi RDM mi? SQL Server’da hangisi kullanılmalı?

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 12 Aralık 2015 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Virtual machine’lerde disk konfigurasyonuna geldiğinizde karşınıza 2 seçenek çıkar. Bunlardan birtanesi, VMFS virtual file-based disk yani VMDK diğeri ise Raw Device Mapping (RDM) ‘dir. Peki hangisini tercih etmelisiniz?

Ben daha önce RDM ve VMDK arasındaki farkları anlatan kısa bir yazı yazmıştım. Buna aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

RDM vs VMDK – Performans farkı nedir?

sql-logo-no-version

İlk olarak her ikisinide kısaca inceleyelim:

VMDK: Virtual machine’in disk dosyasıdır. Bir virtual machine’i oluşturduğunuzda eğer RDM disk kullanmayacaksanız vmdk kullanmanız zorunludur. Zaten başka virtual machine disk file ‘da bulunmamaktadır.

RDM: RDM genel anlamda açıklayacak olursak; pass-tru olarak eklenen disk’lerdir. Storage üzerinde oluşturduğunuz bir LUN’u doğrudan bir virtual machine’e ekleyebilmenizi sağlar.

Her iki disk çeşitide benzer özellikleri taşımaktadır. Ancak tabi aralarında farklar mevcutdur. Enbasitinden RDM’in kısıtlı snapshot desteği var iken vmdk’da sorunsuzca snapshot operasyonları yapılabilir. Aradaki farkları yazıp bu yazıyı uzatmayacağım.

vSphere 5 ve vSphere 6 best practices‘leri incelendiğinde özel durumlar hariç vmdk’nın kullanılması önerilmiştir. Tabi bu öneri database makinalarınıda kapsıyor. Ancak sizin RDM kullanmanız gereken bazı sebepler olabilir. Bunları maddelendirecek olursak;

  • Eğer 2 TB’dan daha sanal makina disk’leri istersek vmdk yerine RDM kullanmak daha doğru bir tercih olur.  Ancak şunuda unutmamak lazım. VMFS bir datastore’u isterseniz 64TB’a kadar büyütebilirsiniz.
  • Windows cluster oluşturuyorsanız ESXi içerisinde; data ve quorum disk oluşturmanız gerekir.

Tabi RDM disk kullanmanınız gereken sadece nedenelr bunlar olamaz. Kendi sanallaştırma mimarinize göre çeşitli sebeplerden ötürü RDM kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments