VMwareVMware vCloud Director

Virtual Machine’in vCloud Director’a import edilmesi

Merhaba,

Yapınıza yeni bir vCloud Director kurduğunuzda, mevcut vCenter’iniz içerisindeki virtual machine’leri vCloud Director üzerinden yönetmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda vCloud Director’un bir özelliği olan Import from vSphere seçeneğini kullanabiliriz.

Bu özellik sayesinde virtual machine’i olduğu gibi vCloud director içerisine taşıyabilirsiniz. Bu işlemi yaptıkdan sonra artık import etmiş olduğunuz virtual machine’i vCloud Director üzerinden yönetebilirsiniz.

vCloud Director’a login oluyoruz.

1

Home bölümünde yer alan Import from vSphere butonuna basıyoruz. Karşımıza açılan ekranda virtual machine’i seçiyoruz.

vApp name: vApp name bölümüne, vCloud Director’da bu virtual machine’in hangi isimle gözükmesini istiyorsanız onu yazıyoruz.

Virtual datacenter: Bu işlem Administrator yetkisi olan kullanıcı tarafından yapıldığı için Virtual datacenter bölümünden hangi Organization altına atacağımızı belitiyoruz.

Storage policy: vCloud Director’a alacağınız virtual machine’in hangi storage policy içerisinde tutulacağını belirtiyoruz.

Copy or move: Virtual machine’i isterseniz komple vCloud Director’a taşıyabilir istersenizde bu virtual machine’in bir kopyasını vCloud Director’a alabilirsiniz.

Ben burada Move VM seçeneğini seçiyorum ve Ok butonuna basıyorum.

2

 

Import işleminin bitmesini bekliyoruz. Bu işlem disk’in büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

3

İşlem sırasında vCenter’ımıza baktığınızda virtual machine’in clone’unun alındığını göreceksiniz. Biz move işlemi yaptığımız için işlem sonunda diğer Exchange2010 isimli virtual machine silinecektir. Eğer copy yapsaydık bu virtual machine silinmeyecekti.

4

5

İşlemimiz tamamlandı, yukarıda belirtmiş olduğum gibi move ile taşıdığımız için mevcut makinanın clone’unu aldı ve daha sonra eski virtual machine’i sildi.

Virtual Machine’i vCloud Director içerisine aldıktan sonra Guest’in network’unu ayalamayı unutmayın:)

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x