VMwareVMware vCenter

VCSA 6.5 – Servislerin Yönetimi

Merhaba,

vSphere 6.5 ile birlikte artık VCSA 6.5 tarafında ciddi anlamda iyileştirmeler ile karşılaştık. VCSA 6.5 ile birlikte gelen yeniliklerden daha önce bahsetmiştim. Bu yazımda ise VCSA 6.5 üzerindeki servislerin yönetiminden bahsedeceğim.

Windows üzerine kurulu olan vCenter Server’da zaten servisleri start, stop, restart işlemleri oldukça basitti. Ancak VCSA kullanımı çok yaygın olmadığı için servisler üzerinde işlem yaparken zorlanabilirsiniz.

Ben burada komutları tek tek yazacağım ancak VCSA’ya SSH ile bağlantı yaptıkdan sonra help komutu ile de servis’lere hangi komutlar ile müdahale edebileceğinizi görebilirsiniz.


root@VCSA65 [ ~ ]# service-control --help
usage: service-control [-h] [--start] [--stop] [--status] [--list] [--list-services] [--vmon-profile VMON_PROFILE] [--all] [--ignore] ...

Perform operation on VMware services. By default the services selected are based on current startup profile. This can be overridden by using --all and --vmon-profile options.

positional arguments:
services Services on which to operate

optional arguments:
-h, --help show this help message and exit
--start Perform start operation on VMware services.
--stop Perform stop operation VMware services.
--status Get running status of VMware services.
--list List all controllable VMware services. This option will soon be deprecated. Please use --list-services.
--list-services Lists all controllable VMware services.
--vmon-profile VMON_PROFILE
Start/Stop services associated with given profile name.
--all Start/Stop all VMware services i.e. core and the default mgmt services).
--ignore Ignore errors. Continue with given operation even if errors occur.

service-control –help komutu sayesinde servisler üzerinde hangi komutları nasıl çalıştırılabileceğini görebilirsiniz.


root@VCSA65 [ ~ ]# service-control --status
Running:
applmgmt lwsmd pschealth vmafdd vmcad vmdird vmdnsd vmonapi vmware-cis-license vmware-cm vmware-content-library vmware-eam vmware-perfcharts vmware-psc-client vmware-rhttpproxy vmware-sca vmware-sps vmware-statsmonitor vmware-sts-idmd vmware-stsd vmware-updatemgr vmware-vapi-endpoint vmware-vmon vmware-vpostgres vmware-vpxd vmware-vpxd-svcs vmware-vsan-health vmware-vsm vsphere-client vsphere-ui
Stopped:
vmcam vmware-imagebuilder vmware-mbcs vmware-netdumper vmware-rbd-watchdog vmware-vcha
root@VCSA65 [ ~ ]#

Default olarak aşağıdaki servisler stop durumda gelmektedir. Eğer sizde bununla karşılaşırsanız sisteminizde bir sorun olduğunu düşünmeyin.


Stopped:
vmcam vmware-imagebuilder vmware-mbcs vmware-netdumper vmware-rbd-watchdog vmware-vcha

Şimdi vmware-vpostgres ve vpxd servislerini durduralım ve ufak bir senaryo yapalım.


root@VCSA65 [ ~ ]# service-control --stop vmware-vpostgres
Perform stop operation. vmon_profile=None, svc_names=['vmware-vpostgres'], include_coreossvcs=False, include_leafossvcs=False
Successfully stopped service vmware-vpostgres
root@VCSA65 [ ~ ]# service-control --status
Running:
applmgmt lwsmd pschealth vmafdd vmcad vmdird vmdnsd vmonapi vmware-cis-license vmware-cm vmware-content-library vmware-eam vmware-perfcharts vmware-psc-client vmware-rhttpproxy vmware-sca vmware-sps vmware-statsmonitor vmware-sts-idmd vmware-stsd vmware-updatemgr vmware-vapi-endpoint vmware-vmon vmware-vpxd vmware-vpxd-svcs vmware-vsan-health vmware-vsm vsphere-client vsphere-ui
Stopped:
vmcam vmware-imagebuilder vmware-mbcs vmware-netdumper vmware-rbd-watchdog vmware-vcha vmware-vpostgres
root@VCSA65 [ ~ ]# service-control --stop vmware-vpxd
Perform stop operation. vmon_profile=None, svc_names=['vmware-vpxd'], include_coreossvcs=False, include_leafossvcs=False
Successfully stopped service vpxd

Yukarıda gördüğünüz gibi vpostgres ve vpxd servislerini durdurdum. Şimdi servisler bu halde iken vCenter’a login olmayı deneyelim.

Yukarıdaki hatadan da gördüğünüz üzere servisleri durdurduğum için vCenter’a bağlantı sağlayamıyorum. Servisleri yeniden başlatalım.


service-control --start --all

Yukarıdaki komutu kullanarak VCSA üzerinde bulunan tüm servisleri start durumuna getirebilirsiniz. Eğer sadece yukarıda stop ettiğimiz servisleri start etmek istiyorsak aşağıdaki komutları kullanarabilirsiniz.


service-control --start vmware-vpxd

service-control --start vmware-vpostgres

VCSA üzerinde bulunan servislerin start stop işlemlerimini bu şekilde yapabilirsiniz. Servislerin restart edilmesi gibi bir komut maalesef yok. Yani siz bir servisi restart etmek istiyorsanız önce stop sonra start yapmanız gerekiyor. vCenter Server’in arayüzünde almış olduğunuz hataların bir kısmı genellikle servis hatası olabiliyor. VCSA  yetersiz kaynağın olması durumunda servislerini stop duruma getirebilir. Böyle bir durumda servisleri start ederek sonrasında log’ları inceleyebilir ve sorununuzu çözebilirsiniz.

Ayrıca servis yönetimi ile ilgili aşağıdaki KB’yi inceleyebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/kb/2147152

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x