VMwareVMware vCenter

VCSA 6.5 – CPU, Memory, Database Monitoring

Merhaba,

Windows vCenter Server bulunan ortamlarda CPU, Memory veya DB yönetimini GUI üzerinden sorunsuz birşeklide gerçekleştirebilirsiniz. vSphere 6.5 ile birlikte vCenter Server Appliance 6.5’a çeşitli yenilikler geldiğini daha önce blog’um üzerinden belirtmiştim. En beğenilen yeniliklerden birtaneside monitoring özelliğidir. Bu yazımda monitoring hakkında çeşitli bilgiler vereceğim.

Önceki vCenter Server Appliance sürümlerinin tamamen kapalı bir yapısı bulunuyor. Örneğin database’in boyutunu görmek için çeşitli komutlar çalıştırmamız gerekiyordu. vSphere 6.5 ile birlikte release olan vCenter Server 6.5‘da artık monitoring ve management işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

vCenter Server Appliance’in kendisine özel bir yönetim paneli bulunuyor. Buna erişim için aşağıdaki link’i kullanabilirsiniz.

https://<VCSA FQDN>:5480

vCenter Server Appliance 6.5 IP’nizin sonuna 5480 port’unu ekleyebilirsiniz.

1

vCenter Server Appliance’a vermiş olduğunuz root bilgileri ile login olabilirsiniz.

2

CPU and Memory bölümünden vCenter Server Appliance’in kullanmış olduğu CPU ve Memory miktarlarını görebilirsiniz. Eğer buradaki değerlerde bir yükseklik mevcut ise vCenter’ınızda performans problemleri ortaya çıkabilir. vCenter geç cevap vermesi, operasyonel zorluklar çıkartabilir. Eğer bu değerler yüksek ise cpu ve memory arttırımına gidebilirsiniz. Buradaki değerlerin günlük, haftalık, aylık birşekilde görebilirsiniz.

3

Benim ençok ilgimi çeken noktalardan birtaneside Database sekmesiydi. Database bölümünden vCenter Server Appliance üzerindeki database’in durumunu görebilirsiniz. vCenter Server Appliance üzerinde vPostgres database bulunmaktadır. Buraya giriş yaptığınızda karşınıza gelen verileri kısaca anlatmak istiyorum.

VC DB SEAT: vCenter Server’a bağlı host ve virtual machine’ler tarafından oluşturulan stats, events, alarm ve task’ların verileri bu başlık altında tutulur.

Transaction Log: internal database üzerindeki işlemlerin log’ları bu bölümde tutulur.

VC Inventory: vCenter Server Appliance tarafından yönetilen virtual machine ve host’ların inventory data’ları burada tutulur.

Bu bölümleri ara ara kontrol etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Problemler oluşmadan önce haberdar olabilirsiniz. Hem CPU, Memory hemde database bölümünde verileri günlük veya haftalık bazda görebilirsiniz. Bunun haricinde Network bölümünden, vCenter Server Appliance’a gelen network utilization değerlerini inceleyebilir ve trafiği izleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x