VMwareVMware vCloud Director

vCloud Director Datastore boyutları üzerine..

Merhaba,

Kullanıcılar vCloud Director’un içinde yer alan datastore bölümünü anlamakta biraz zorlanıyor. Bu konu ile ilgili birçok soru yöneltildiği için bunu yazmaya karar verdim.

vcloud1

vCloud Director’e login olduktan sonra Datastores & Datastore Cluster bölümüne girdiğinizde karşınıza Datastore değerleri çıkacaktır. İncelemek istediğiniz Datastore’un properties’ine giriyoruz.

vcloud-datastore

Kırmızı çerçeve içerisine alınan değerleri inceleyecek olursak;

Total Capacity: vCenter tarafından bildirilen; datastore veya datastore cluster’in toplam kapasitesidir.

Used Capacity: vCenter tarafından bildirilen; datastore veya datastore cluster’ın gerçek kullanım kapasitesidir.

Available Capacity: Bu değerin diğerlerinden farkını şu şekilde anlayabilirsinizAvailable Capacity = Total Capacity – Used Capacity

Aynı datastore’u vCenter üzerinden aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

vcenter-datastore

Provisioned Capacity: Datastore üzerinde bulunan virtual machine’lerin yer kapladığı toplam kapasite miktadır. Eğer Thin provisioning kullanıldı ise, datastore’un kapasitesinden çok daha büyük bir değer görülebilir. Bu değerleri vCenter üzerinden görmek için, Datastore veya datastore cluster’ın summary tab’ına gelerek bunu görebilirsiniz.

provisioned

Requested Storage: vCloud Director’den direkt olarak gelen tek metriktir. vCloud Director tarafından sağlanmış tüm virtual machine’lerin, catalog template’leri ve medyaların ve vCNS (vShield) Edge’lerin tümününün depolamasını toplar. Tahsis edilmiş storage’ı ve aynı zamanda virtual machine’lerin memory swaplarını (potansiyelleri bile) içerir (CatalogVMler hariç). Shadow VMlerin veya linked clone tree’lerdeki intermediate diskleri dahil etmez.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x