VMwareVMware vCenter

vCenter Server Service ‘i başlamıyor..

Merhaba,

vCenter kurulu makinanızı yeniden başlattığınızda veya bir update’den sonra VMware VirtualCenter Server service’inin başlamasında sorun yaşayabilirsiniz. Tabi bunuda vCenter’iniza vSphere Client veya Web client ile bağlandığınızda anlarsınız.

Hata aşağıdaki gibidir.

Error: Windows could not start the VMware VirtualCenter Server on Local Computer. For more information, review the System Event Log. If this is a non-Microsoft service, contact the service vendor, and refer to service-specific error code 2

 

vcenter-start-hata

Bu hatayı Windows işletim sistemi üzerinde aldığınız için ilk bakacağımız yer Event Viewer olmalıdır. Bu hatayı gördükten sonra Event viewer’ı incelediğinizde Event ID 1000 hatasını görürsünüz.

Bu hatanın birden fazla sebebi vardır. öncelik ile %ALLUSERSPROFILE%VMwareVMware VirtualCenterLogs altında bulunan log’ları incelemeniz gerekiyor.

Bu hata, SQL Server ile vCenter’ın bağlantı kuramamasından da ortaya çıkabiliyor veya SQL Server’daki bir izinden dolayı.

Bu sorun ağırlıklı olarak vCenter Server ‘in best practices’lere göre kurulmamasından kaynaklanıyor. Installation guide’ini aşağıda bulabilirsiniz.

http://pubs.vmware.com/vsphere-51/topic/com.vmware.ICbase/PDF/vsphere-esxi-vcenter-server-51-installation-setup-guide.pdf

Eğer kurulumu yukarıdaki link’e göre yaptıysanız aşağıdaki çözümü denemenizi öneriyorum.

vCenter sunucunuzda bulunan IIS admin ve World Wide Publishing servislerini stop hale getirip daha sonra bu servisleri Disable duruma getirin.

Bu işlemleri yaptıkdan sonra tekrar Virtual Center Servis’ini başlatmayı deneyin.Bu şekilde bir sorun bende çözüldü.Ancak dediğim gibi herzaman çözülmüyor.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x