VMwareVMware vCenter

vCenter Server Appliance 6 – Root user password expire

Merhaba,

Eğer yapınıza vCenter kurmak isterseniz bunu 2 farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan birtanesi Windows üzerine kurulan vCenter diğeri ise Linux tabanlı vCenter Server Appliance ‘dır. vCenter Server Appliance 6 ‘yı ortamınıza kurduğunuzda üzerinde yer alan default policy’den dolayı 365 gün sonra şifreniz expire olacaktır. Bunu isterseniz değiştirebilir ve Never expire yapabilirsiniz.

Bunun için öncelikle vCenter Server appliance ‘ımızın console’unu açıyoruz.

1

Yukarıdaki ekran karşımıza geldiğinde ALT+F3 kombinasyonu ile command line ‘a geçiş yapıyoruz.

2

Giriş yaptıkdan sonra Shell arayüzüne geçiş yapmak için aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

 shell.set --enabled True

shell

3

shell konsoluna düştükden sonra aşağıdaki komut’ları çalıştırıyoruz.

 chage -l root 

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra karşımıza root user’ı ile ilgili bilgiler geliyor. Password’un nezaman expire duruma düşeceğini burada görebilirsiniz. Bunu değiştirmek için aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

 chage 

Yukarıdaki komutu uyguladığımızda, Maximum Password Age bölümünü -1 yaparak geçiyoruz. Adımları tamamladıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

 chage -l root 

Yukarıdaki komutu çalıştırdığımızda policy’nin güncellendiğini ve Password Expires bölümünün Never olduğunu göreceksiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x