VMwareVMware vCenter

vCenter Server Appliance 6 – Patch Yükleme

Merhaba,

Biliyorsunuz ki vCenter’ı iki farklı şekilde kullanabiliyorsunuz. Bunlardan birtanesi Windows üzerine kendiniz kuracağınız vCenter bir diğeri ise VMware’in appliance olarak yayınlamış olduğu Linux tabanlı vCenter Server Appliance ürünüdür.

vCenter Server ‘in daha önce patch’lerinin nasıl yükleneceği konusunda bilgi vermiştim. Bu yazımda vCenter Server 6 Appliance üzerine patch’lerin nasıl yükleneceğini anlatacağım. Aslında vCenter Server Appliance’a patch yüklemek oldukça basit.

Unutmadan şunuda belirteyim. Daha önce vCenter 5.5 Appliance ile Windows vCenter arasındaki farkları aşağıda yazmıştım. İncelemek isterseniz belki oyüzden bunuda ekliyorum.

https://www.tayfundeger.com/vcenter-server-appliance-5-5-ile-windows-vcenter-server-5-5-arasindaki-farklar.html

Öncelikle yüklemek istediğiniz patch’i aşağıdaki link’den download ediyoruz.

https://my.vmware.com/group/vmware/patch#search

2

Yukarıdaki link’den patch’i yani ISO’yu download ettikten sonra bunu vCenter Server Appliance ‘a mount ediyoruz. Eğer vCenter Server Appliance’ınız SSH’a kapalı durumda ise Web Client’a login oluyoruz ve sırayla Administration > System Configuration > Nodes > Manage > Access seçeneğinden SSH’ı enable duruma getiriyoruz.

3

ISO mount işlemini yaptıkdan sonra vCenter Server Appliance ‘a SSH ile bağlanıyoruz. SSH bağlantımızı yaptıkdan sonra aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

software-packages install –-iso

Komutu çalıştırdıktan sonra ilk olarak karşımıza EULA sözleşmesi çıkıyor bunu kabul ediyoruz.

4

Patch yükleme işlemi vCenter Server Appliance’da oldukça hızlı bir şekilde sonlanıyor. Patch yükleme işlemi tamamlandıktan sonra vCenter Server Appliance 6′ yı reboot etmemiz gerekiyor.

5

6

vCenter Server Appliance’ın patch’ini yüklemiş olduk. Patch yüklemeden önce VCSA sürümü 6.0.0 iken, patch’i yükledikten sonra 6.0.0.5110 sürümüne yükselmiş oldu.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bilgehan POYRAZ
Bilgehan POYRAZ

Eline sağlık Tayfun bey. Yine kısa öz ve çok faydalı bir çalışma.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x