VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Sanal makina üzerindeki snapshot kavramları

Merhaba,

Sanal makina üzerinde test’ler yaparken hepimiz snapshot kullanıyoruz. Ancak Take snapshot ekranında bulunan iki seçenek bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Oyüzden size bu yazımda bu konu ile ilgili kısa bir bilgi vereceğim.

Çalışan bir sanal makina üzerinde sağ click > Snapshot > Take Snapshot diyoruz.

snapshot

Karşımıza yukarıdaki göstermiş olduğum ekran açılıyor. İsterseniz öncelik ile burayı nasıl kullanacağınızı belirteyim. Name kısmını çoğu kişi gereksiz birşey yazıyor ancak buraya anlamlı birşey yazmanızı öneriyorum. Ben mesela security patch geçicektim, security patch geçmeden önce snapshot aldım ve ismine Security Patch yazdım. Description bölümüne geçeceğim Security Patch ile ilgili açıklama yazdım. Versiyon bilgilerini boyutunu falan belirtebilirsiniz. Bu işlemleri bitirdikten sonra hemen altında bulunan seçenekleri inceleyelim.

Snapshot the virtual machine’s memory: Bu seçenek default olarak seçili halde gelmektedir. Bu seçenek ‘de; snapshot alınırken sanal makinanın memory’ si ile birlikte snapshot alınır. Yani memory’de ki bilgileri de snapshot olarak alır bundan dolayıda işlem uzun sürer. Eğer bu seçeneği seçmez iseniz snapshot almanız kısa sürecektir. Test’leriniz bittikden sonra eski snapshot’a dönerken makinayı kapalı halde getirecektir. Yani ikisini karşılaştıracak olursak;

Eğer “Snapshot the virtual machine’s memory” seçeneğini seçerek snapshot alırsak memory’de bulunan bilgilerde alınır.Dolayısı ile almış olduğumuz snapshot’a geri dönüş yaptığımızda makinanız kaldığı yerden devam etmiş olacaktır.

Eğer “Snapshot the virtual machine’s memory” seçeneğini seçmeden snapshot alırsak memory’de bulunan bilgiler alınmaz.Dolayısı ile almış olduğunuz snapshot’a geri dönüş yaptığınızda sanal makinanız power off durumda olacaktır.

Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed):  Eğer bu seçeneği seçerseniz ki ben seçmenizi öneriyorum. Snapshot alınırken VMware Tools ile konuşarak snapshot alınır. Yani daha tutarlı bir snapshot alınır. İşin biraz daha detayına bakacak olursak; Snapshot alınmaya başlandığında işletim sistemi içerisinde çalışan processes’leri pause yapar. Ben şahsen bunu seçmenizi öneriyorum herzaman.

http://www.youtube.com/watch?v=4jnv3SRwPEM

Ayrıca snapshot ile ilgili yukarıdaki video’yuda inceleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cihan
Cihan

Teşekkürler Tayfun hocam paylaşımlarınızdan çok istifade ediyorum
Emeğinize sağlık

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x