VMwareVMware ESXiVMware vCenter

PowerCLI ile datastore kullanım raporu

Merhaba,

Esxi/vCenter üzerinde kaç datastore olduğunu ve datastore’ların doluluk oranlarını merak ediyorsanız aşağıda yer alan powerCli script’ini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki powerCli script’i ile birlikte;

Datastore name

TotalSpaceGB

UsedSpaceGB

ProvisionedSpaceGB

Number VM

gibi detayları öğrenebilirsiniz.

Bu bilgileri alabilmek için PowerCli’ı açıyoruz ve aşağıdaki komut ile Esxi/vCenter’a bağlanıyoruz.

Connect-VIServer ESXi/vCenter IP'niz

1

 

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra Esxi/vCenter credential’larını giriyoruz.

Daha sonra aşağıdaki script’i kopyalıyoruz ve PowerCli’a yapıştırıyoruz.

Get-Datastore | Select Name,@{N="TotalSpaceGB";E={[Math]::Round(($_.ExtensionData.Summary.Capacity)/1GB,0)}},@{N="UsedSpaceGB";E={[Math]::Round(($_.ExtensionData.Summary.Capacity - $_.ExtensionData.Summary.FreeSpace)/1GB,0)}}, @{N="ProvisionedSpaceGB";E={[Math]::Round(($_.ExtensionData.Summary.Capacity - $_.ExtensionData.Summary.FreeSpace + $_.ExtensionData.Summary.Uncommitted)/1GB,0)}},@{N="NumVM";E={@($_ | Get-VM | where {$_.PowerState -eq "PoweredOn"}).Count}} | Sort Name | Export-Csv -Path D:\datastore.csv -NoTypeInformation -UseCulture

Yukarıdaki PowerCli script’ini çalıştırdıktan sonra sizin belirteceğiniz bir path’e csv uzantılı excel dosyası create edecektir. Yukarıda kırmızı olarak belirttiğim kısmı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

2

Script’i çalıştırdıktan sonra belirtmiş olduğunuz path’de csv uzantılı dosya otomatik olarak oluşacaktır. Yukarıdaki script’i çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir örnek çıkacaktır.

3

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x