PowerCLI ile datastore kullanım raporu

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 6 Ocak 2014 tarihinde VMware, VMware ESXi, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Esxi/vCenter üzerinde kaç datastore olduğunu ve datastore’ların doluluk oranlarını merak ediyorsanız aşağıda yer alan powerCli script’ini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki powerCli script’i ile birlikte;

Datastore name

TotalSpaceGB

UsedSpaceGB

ProvisionedSpaceGB

Number VM

gibi detayları öğrenebilirsiniz.

Bu bilgileri alabilmek için PowerCli’ı açıyoruz ve aşağıdaki komut ile Esxi/vCenter’a bağlanıyoruz.

Connect-VIServer ESXi/vCenter IP'niz

1

 

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra Esxi/vCenter credential’larını giriyoruz.

Daha sonra aşağıdaki script’i kopyalıyoruz ve PowerCli’a yapıştırıyoruz.

Get-Datastore | Select Name,@{N="TotalSpaceGB";E={[Math]::Round(($_.ExtensionData.Summary.Capacity)/1GB,0)}},@{N="UsedSpaceGB";E={[Math]::Round(($_.ExtensionData.Summary.Capacity - $_.ExtensionData.Summary.FreeSpace)/1GB,0)}}, @{N="ProvisionedSpaceGB";E={[Math]::Round(($_.ExtensionData.Summary.Capacity - $_.ExtensionData.Summary.FreeSpace + $_.ExtensionData.Summary.Uncommitted)/1GB,0)}},@{N="NumVM";E={@($_ | Get-VM | where {$_.PowerState -eq "PoweredOn"}).Count}} | Sort Name | Export-Csv -Path D:\datastore.csv -NoTypeInformation -UseCulture

Yukarıdaki PowerCli script’ini çalıştırdıktan sonra sizin belirteceğiniz bir path’e csv uzantılı excel dosyası create edecektir. Yukarıda kırmızı olarak belirttiğim kısmı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

2

Script’i çalıştırdıktan sonra belirtmiş olduğunuz path’de csv uzantılı dosya otomatik olarak oluşacaktır. Yukarıdaki script’i çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir örnek çıkacaktır.

3

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments