VMwareVMware ESXi

Objective 4.4 – Set up ESXi hosts

Merhaba,

VCP-DCV Study Guide makale serimizin bu bölümünde ESXi kurulum ve konfigurasyon işlemlerinden bahsedeceğim. ESXi Hosts Nasıl Kurulur? sorusuna bu makalede cevap bulacağız. Ayrıca daha önce yazmış olduğum VCP-DCV makale serimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

ESXi Server ile ilgili daha önceki makalelerimizde çeşitli bilgiler vermiştim. Bu bölümde ESXi Server’in gereksinimleri ve kurulumu ile ilgili detaylı bilgiler vereceğim. Bir fiziksel sunucuya ESXi Server kurmadan önce mutlaka ve mutlaka uyumluluğuna bakmanız gerekiyor. Bir fiziksel sunucunun ESXi Server uyumluluğuna bakmak için aşağıdaki link’i ziyaret edebilirsiniz.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

Yukarıdaki linkten fiziksel sunucunuzun ESXi Server ile uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.

ESXi Hosts Gereksinimleri:

Fiziksel bir sunucuya ESXi kurmadan minimum gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir. Bu gereksinimleri aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

Objective 1.1 – Identify the pre-requisites and components for vSphere implementation

ESXi Server’ı usb bellek, sd kart veya bir disk üzerine kurabilirsiniz. Hatta boot from SAN sayesinde SAN üzerine bile kurabilirsiniz. Daha detaylı bilgileri yukarıdaki linkte yazdığım için ekstra olarak bahsetmeyeceğim.

ESXi kurulumu yaparken şifre belirtmeniz gerekmektedir. Burada  belirteceğiniz parola uzunluğu 7 ile 40 karakter arasındadır. Ancak şunu belirtmem gerekiyor ki parolalar bir sözlük kelimesini veya sözlük kelimesinin bir bölümünü içermemesi gerekir. vSphere 6.0 ile başlayarak, hesap kilitleme SSH üzerinden ve vSphere Web Services SDK üzerinden erişim için desteklenir. Direct Control User Interface (DCUI) ve ESXi Kernel hesap kilidini desteklemez. Default olarak, hesap kilitlenmeden önce en fazla on başarısız denemeye izin verilir. Default olarak iki dakika sonra hesabın kilidi açılır. Eğer bu seçenekleri değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki değerleri değiştirmeniz gerekmektedir.

ESXi Security
ESXi Security

ESXi Server’a host client ile bağlandıktan sonra advanced settings tab’ından;

  • Security.AccountLockFailures . Bir kullanıcının hesabı kilitlenmeden önce yapılan başarısız oturum açma girişimi sayısı. Sıfır hesap kilitlemeyi devre dışı bırakır.
  • Security.AccountUnlockTime . Bir kullanıcının kilitlendiği saniye sayısı.

ESXi Kurulum Methodları Nelerdir?

Interactive ESXi Installation: CD/DVD, Bootable USB veya PXE boot ile ESXi’i kurabilirsiniz.

Sripted ESXi Installation: Script çalıştırarak birden fazla ESXi Server’i eş zamanlı kurabilirsiniz. HTTP, HTTPS, FTP, NFS, CDROM, veya USB’de bulunan script dosyanızı PXE boot veya CD/DVD boot ‘u kullanarak kurabilirsiniz.

Auto Deploy ESXi Installation: vSphere 5.x ve sonraki sürümleri, ESXi’i vSphere Auto Deploy ile kurmak için çeşitli yöntemler sunar . vSphere Auto Deploy, ESXi ‘i yüzlerce fiziksel sunucuya yükleyebilir . Dağıtılacak ESXi image’ini ve image’in dağıtılacağı fiziksel sunucuları belirleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, fiziksel sunucuya uygulanacak host profillerini, vCenter Server konumunu (datacenter, folder veya cluster) ve her host için script bundle paketini belirleyebilirsiniz.

Genellikle ESXi kurulurken ISO kullanılır. Kurulum ile ilgili aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

VMware vSphere ESXi 6.7 Kurulumu

Siz isterseniz kurulumu PXE boot yardımı ile de yapabilirsiniz. Ancak bunun için DHCP, TFTP Server gerekli. En basit ve hızlı yöntem ISO ile ESXi’in kurulum işlemidir.

Umarım faydalı olmuştur.

Iyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan Kaplan
Furkan Kaplan

PXE boot yardımı ile kurmak biraz meşakkatli iş, ele aldığınız ISO yöntemi gerçekten en kolay hızlı kurulum yöntemi. 🙂

Tayfun DEĞER
Tayfun DEĞER
Reply to  Furkan Kaplan

ISO mount güzel, PXE veya auto deploy gibi yöntemler bazen uğraştırıcı olabiliyor.

Salih Kaplan
Salih Kaplan

USB üzerine kurarken çekincelerimiz var.

Orhan Aydın
Orhan Aydın

ISO mount PXE veya auto deploy’e göre çok kolay bir yöntem . 🙂

Osman Korkmaz
Osman Korkmaz

Hocam bu AutoDeploy’u gerçekten kullanan var mı?

Kemal Yalçın
Kemal Yalçın

ISO ile update upgrade iyidir 🙂

Başa dön tuşu
8
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x