VMwareVMware ESXi

Neden Custom ESXi ISO Kullanmalıyız?

Merhaba,

Neden Custom ESXi ISO Kullanmalıyız? isimli bu yazımda sizlere ESXi kurulumunda neden custom iso tercih edilmesi gerektiğini detaylı olarak anlatacağım. Bu konu çok merak ediliyor ve zaman zaman soruluyor. Bundan dolayı biraz detay vermek istedim.

Hemen hemen her donanım vendor’u ESXi için kendi oluşturdukları Custom ISO’ları yayınlıyorlar. Normal şartlarda siz VMware’in çıkarmış olduğu ESXi’i download edip kurduğunuzda üzerinde ESXi’in yayınlamış olduğu default driver’lar gelir ve bunlar fiziksel sunucunuza kurulur. VMware’de 2 farklı ESXi ISO dosyası bulunmaktadır. Bunlardan birtanesi OEM ESXi ISO dosyaları bir diğeri ise Custom ISO dosyalarıdır. OEM ESXi ISO dosyalarını, test ortamlarında veya unsupported olan ortamlarda kullanabilirsiniz. Ancak marka bir donanım kullanıyorsanız Custom ISO tercih etmeniz gerekiyor.

ESXi Custom ISO

VMware ESXi ‘i kurarken donanıma uygun ESXi ‘i seçmemiz gerekiyor. DELL, HPE, Lenovo gibi firmaların her biri kullanmış olduğunuz donanıma göre custom ESXi versiyonları oluşturur. Normal ESXi paketi ile custom ISO (örneğin HPE için) arasındaki farkın, custom ISO’da donanımla uyumlu ek driver ve özellikler içermesidir.

Neden Custom ESXi ISO Kullanmalıyız?
Neden Custom ESXi ISO Kullanmalıyız?

Bu nedenle, bu Custom ISO kullanarak önce kurulum sırasında herhangi bir hatayı önleyeceksiniz, daha sonra bu sunuculara bağlı donanımlar ve bunların driver’i ile ilgili problemleri önleyeceksiniz.

Kullanmış olduğunuz donanıma göre mutlaka ve mutlaka Custom ISO kullanmanız gerekir. Custom ISO kullanmak için aşağıdaki link’i ziyaret edebilirsiniz.

https://my.vmware.com/group/vmware/info/slug/datacenter_cloud_infrastructure/vmware_vsphere/6_7#custom_iso

HPE, DELL, Lenovo, Hitachi vs gibi donanımlara kurulum yaparken Custom ISO kullanmanız durumunda ESXi kurulumunda o sunucu için en uygun driver’lar yüklenir. Çünkü vendor’lar ESXi’ların içerisine kendi driver’larını import eder ve o donanım için en uygun driver’ları sizler için kullanıma sunar. Örneğin Dell marka bir sunucu kullanıyorsunuz ve custom olmayan yani normal ESXi ISO dosyası ile kurulum yaptınız. Bunu yaptığınızda ESXi çalışmaz mı? Çalışır ancak o donanım için en uygun driver dosyaları yüklenmez. Bundan dolayı kısa süre içerisinde veya ilerleyen süreler içerisinde problem yaşama olanağınızda fazla olacaktır. Bundan dolayı donanım vendor’unuzun mutlaka ve mutlaka çıkarmış olduğu Custom ESXi ISO’ları tercih etmeliyiz.

Ancak şunuda belirtmem gerekiyor. Örneğin Huawei gibi donanımların Custom ISO dosyalarını bulamayabilirsiniz. Bunun için ServiceCD kullanıp o şekilde ESXi kurmanız gerekiyor. Aynı zaman da isterseniz Huawei donanımlarda VMware’in çıkarmış olduğu OEM ESXi’ida kullanabilirsiniz.

Image Profile
Image Profile

Bir ESXi’in ilk kurulumunun hangi ISO’dan yapıldığını görmek için Image Profile’i inceleyebilirsiniz.Bunun için ESXi’i seçtiğinizde Confguration bölümünde Image Profile bölümüne baktığınızda ilgili vendor’un ismini Image Profile’da görebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki örnekte ben DeLL R740 kullanıyorum. Image Profile’da DellEMC yazdığını görebilirsiniz. Eğer burada vendor ismi görmezseniz OEM ISO’dan kurulum yapıldığını anlayabilirsiniz.

Custom ISO kullanmak oldukça önemlidir. Bir ESXi kuruyorsanız mutlaka Custom ISO kullanmaya özen gösterin.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eyüp
eyüp

Tayfun hocam selamlar

size bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.

sunucum 6.7u3 esxi sürümü yüklü hba driver sürücüm 3.1.8.0 örnek olarak. şimdi ben 7.0u1 ‘e yükseltmek istiyorum . vendorun esxi custom iso’yu indirdim. bunun içinde hba driver sürüm qlnativefc 4.1.4 var bu esxi paketini yüklerken otomatik olarak bu sürümüde yüklüyor mu ? yoksa ben uyumlu driver’ı vmware’den indirip mi kurayım.

teşekkürler.

eyüp
eyüp
Reply to  Tayfun DEĞER

hızlı dönüşleriniz için çok teşekkür ederim. sağolun .

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x