VMwareVMware vCenter

Microsoft Cluster olan bir ortamda Storage vMotion işlemi

Merhaba,

Bugün production ortamında başıma gelen bir hatayı sizlerle paylaşmak istiyorum.Esxi host’lardan oluşan cluster yapınızda eğer Microsoft Cluster‘dan oluşan guest’ler var ise burada vmotion yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir.Çünkü oluşturduğunuz cluster vMotion‘a uygun olmayabilir. Aşağıda göstermiş olduğum tablo’dan uyumluluğunu inceleyebilirsiniz.

microsoftcluster

MSCS, Exchange single copy cluster, SQL clustering, SQL AlwaysOn Failover Cluster, Network Load Balance, Exchange CCR, Exchange DAG, SQL alwaysOn Availability Group gibi cluster çözümlerinin desteğini ve hangi işletim sistemi, hangi vSphere versiyonunda çalıştığını aşağıdaki tablo’dan görebilirsiniz.Burada dikkat etmeniz gereken kurulumları VMware’in önerdiği bir şekilde guide’lara bakarak yapıyor olmanız lazım.Yukarıdaki ve aşağıdaki şemaya göre desteklenmeyen ir biçimde de kurulum yapabilrisiniz yani yukarıdaki tablo’da unsupoorted olarak gösteriliyordur ama siz bunu kurup çalıştırıyor olabilirsiniz.Herhangi bir sorun ile de karşılaşmamış olabilirsiniz. ancak şunu unutmayın eğer herhangi bir problem ile karşılaşırsanız VMware‘den destek alamayabiirsiniz yani bunuda detaylıca açıklamak gerekir ise; unsupported bir çözüm olduğu için ve VMware‘in önerdiği bir çözüm olmadığı için destek alamazsınız.

Ben ilerleryen zamanlarda Exchange DAG‘ı VMware Esxi üzerinde nasıl çalıştırılacağına dair bir makale yayınlayacağım zaten oradanda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

cluster2

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x