Linux

Linux SMTP Servisi

SMTP , elektronik posta alışverişi için geliştirilmiş bir protokoldür. Bu protokol sayesinde kullanıcılar e-posta programları ile e-postalarını gönderir ve e-postalar sunucular arasında transfer edilir. SMTP “Simple Mail Transfer Protocol “ kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır.

Varsayılan olarak SMTP sunucuları yerel makinede 25 numaralı portu dinlemektedirler. Bir e-posta gönderileceği zaman ilgili sunucuya 25. porttan bağlantı kurmak gerekmektedir.

SMTP servisinin en önemli parçası MTA (Mail Transfer Agent – Posta Transfer Ajanı) olarak adlandırılan sunucu programıdır. Tüm e-posta sunucularında mutlaka MTA programları çalışmak durumundadır. Kullanıcılar e-posta gönderecekleri zaman kullandıkları MUA (Mail User Agent) programı vasıtasıyla MTA ile haberleşirler. İki program SMTP protokolü tarafından tanımlanan komutlar ve cevaplar yardımı ile e-posta gönderme işlemini gerçekleştirir. Kullanıcı tarafından gönderilen e-posta MTA programı tarafından alınır ve hedef e-posta adresinin çalıştığı sunucu üzerinde olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hedef posta adresi yerel sunucuda ise , e-posta yerel dağıtım ajanına (LDA) gönderilir ve sistemde gerekli yere yerleştirilir. Eğer hedef e-posta adresi yerel sunucuda tutulmuyor ise , yerel MTA ilk olarak haberleşmesi gereken sunucuyu bulur ve daha sonra uzaktaki sunucuda çalışan MTA programı ile SMTP protokolü çerçevesinde konuşarak e-postanın uzaktaki sunucuya aktarılmasını sağlar.

Günümüzde en çok kullanılan MUA programları arasında Outlook , Outlook Express , eudora , Kmail , Pine , evolution , slyheed gibi programlar gelmektedir. Linux işletim sistemi ile beraber çalışabilecek birden çok MTA programı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları Sendmail , Qmail , Exim ve postfix programlarıdır. Red Hat Linux dağıtımları ile beraber en eski e-posta sunucularından olan sendmail programı gelmektedir.

Sendmail programı ilk olarak Eric Allman tarafından Berkeley Üniversitesinde geliştirilmiştir. İlk olarak delivermail isimi ile birlikte ve ARPAnet üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. TCP protokolünün ortaya çıkması ve bir ağ üzerinde bulunabilecek sistem sayısındaki inanılmaz artış sonrası SMTP protokolününde tasarlanmasıyla beraber sendmail programı yazılmıştır.

Red Hat Linux dağıtımları ile beraber gelen sendmail programı yerel dağıtım ajanı olarak procmail programını kullanmaktadır. E-posta servisi verecek bir sunucuda her iki programında kurulu olması gerekmektedir.

[root@atlas /root]# rpm -q sendmail

sendmail-8.11.2-14

[root@atlas /root]# rpm -q procmail

procmail-3.14-6

Bu iki programın kurulu olamaması durumunda e-posta servisi verilemeyecektir. Kurulum sırasında seçilmedikleri takdirde  sendmail-8.11.2-14.i386.rpm ve procmail-3.14-6.i386.rpm rpm paketleri sisteme yüklenerek kurulabilirler. Sendmail rpm paketi procmail rpm paketinin kurulu olması istemektedir. Bu sebepten dolayı ilk olarak procmail paketinin kurulması gerekmektedir. (istendiği takdirde iki paket aynı anda tek rpm komutu ile kurulabilir.)

rpm –ivh sendmail-8.11.2-14.i386.rpm procmail-3.14-6.i386.rpm

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x