VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Latency Sensitivity Nedir? – vSphere DRS

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Latency Sensitivity hakkında bilgi vereceğim. Bu özellik aslında vSphere 5.5 ile birlikte geldi ancak yazmaya fırsatım olmamıştı. Latency Sensitivity seçeneğini anlatmaya başlamadan önce sizlere vSphere DRS hakkında bilgi vermem gerekiyor. DRS’in çalışma mantığı ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

DRS nasıl çalışır?

DRS, cluster içerisindeki ESXi hostların yük dengelemesinin yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. DRS’in farklı modları bulunmaktadır ancak şuanda bunun detayına girmeyeceğim. DRS üzerinde siz isterseniz policy’ler belirleyebilir ve belirtmiş olduğunuz virtual machine’lerin taşınma senaryolarını özelleştirebilirsiniz. Eğer default hali ile Fully Automated durumunda DRS’i ayarlar iseniz virtual machine’ler otomatik olarak taşınmaya başlayacaktır. İşte tamda bu aşamada bir sorun ortaya çıkıyor. Bazı virtual machine’lerin üzerinde çalışan uygulamalar vMotion zamanlarını karşılayamayabilir ve bundan dolayı uygulama bazında sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. vSphere ESXi üzerinde bulunan virtual machine’lerde yer alan Latency Sensitivity özelliği sayesinde ilgili virtual machine’i Latency Sensitivity’i Low, Normal, Medium veya High olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece DRS’in yük dengeleme yapması esnasında bu virtual machine’inin DRS tarafından minimum seviyede taşınması sağlayabilirsiniz.

Peki Latency Sensitivity nedir ondan bahsedeyim. Virtual machine içerisinde çalışan uygulamalarınız eğer vMotion zamanlarını karşılayamaz ise uygulama katmanında sorunlar ile karşılaşablirsiniz. Hangi uygulamalarda bu tarz problem yaşarız diye sorarsanız açıkcası ben bu şekilde uygulamalar ile çok fazla karşılaşmadığımı belirtmek isterim. Yinede bir örnek vermem gerekirse SAP-HANA sunucuları buna bir örnek olabilir. Zaten SAP-HANA dökümanlarını incelediğiniz Latency Sensitivity‘in High olarak ayarlandığı sunucularda performansa olumlu etkisinin olduğunu görebilirsiniz. Sanallaştırma ile virtual machine’lerin çoğu fiziksel kaynaklara doğrudan erişemez. CPU, memory, network ve storage gibi kaynaklar bir sanallaştırma katmanı ile soyutlanır. Bu soyutlama sayesinde kaynaklar daha efektif bir şekilde kullanılmaya başlanır. Bu da aslında sanallaştırmanın en önemli avantajlarından birtanesidir. Ancak bazı durumlarda sizin virtual machine’e müdahale etmeniz gerekebilir. İşte tam burada Latency Sensitivity sizin işinize yarayabilir. Latency Sensitivity sayesinde fiziksel CPU yani PCPU’ya öncelikli erişim alabilirsiniz. Burada dikkaten bir diğer konu ise Latency Sensitivity‘i high olarak ayarlamak istediğinizde CPU ve Memory rezervasyonu yapmanız gerekmektedir. Rezervasyon yapmazsanız zaten virtual machine’i power on duruma getiremezsiniz. Yani eğer Latency Sensitivity’i high olarak ayarlıyorsanız CPU ve Memory rezervasyonu yapmanız PCPU’ya daha önceklikli erişim sağlamanıza olanak sağlar. Bundan dolayı da rezervasyon yapmanız tavsiye edilir.

Ayrıca Low ve Medium’un ESXi 6.0 ve önceki sürümlerde kullanılamadığınıda belirtmek isterim.

Latency Sensitivity‘i High olarak ayalandığınızda yanında yer alan bölümde Check CPU reservation uyarısını göreceksiniz. High seçeneğini seçtiğinizde CPU’nun %100’ünü rezerve etmeniz gerekmektedir.

Invalid CPU reservation for the latency-sensitive VM, (sched.cpu.min) should be at least 7000 MHz.

Latency Sensitivity’i High olarak ayarladığınızda eğer rezervasyon yapmaz iseniz virtual machine’i power on duruma getirmek istediğinizde yukarıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi rezervasyon yapmamanızdan kaynaklanmaktadır.

Virtual machine üzerinde Latency Sensitivity’i High olarak ayarladığınızda DRS bu virtual machine’i gerek olmadıkça migrate etmeyecektir. Ancak Cluster’da utilization artar ise ozaman Latency Sensitive’a bakılmaksızın virtual machine migrate edilir.

Latency Sensitivity ‘i ayarlamak için Virtual machine > Edit settings > Options > Advanced bölümüne girebilir buradan gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Latency Sensitive ile ilgili aşağıdaki PDF’i inceleyebilirsiniz.

https://www.vmware.com/content/dam/digitalmarketing/vmware/en/pdf/techpaper/vmw-tuning-latency-sensitive-workloads-white-paper.pdf

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Uğur Özdemir
Uğur Özdemir

Latency Sensitivity’de High yerine orta seviye yapabileceğimiz bir ayar mevcut mu?

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x