VMwareVMware ESXi

I/O error accessing change tracking file

Merhaba,

I/O error accessing change tracking file isimli bu yazımda Virtual machine üzerinde snapshot, clone, storage vmotion gibi işlemleri yapmak istediğinizde aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatayı aldığınızda yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu yazımda bu işlemler hakkında bilgi vereceğim.

could not open/create change tracking file 

I/O error accessing change tracking file

Cannot open the disk ‘/vmfs/volumes/ or one of the snapshot disks it depends on.

Bu hataları aldığınız zaman yapamanız gereken işlemler aslında oldukça basit ancak bu işlemleri yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum çünkü virtual machine’i kaybetme riskinizde bulunmaktadır.

Eğer böyle bir sorun ile karşılaşırsanızk ilk olarak virtual machine power on durumdayken, datastore içerisinde virtual machine’e ait folder’da ctk uzantılıd dosyaların ismini değiştiriyoruz. Burada genellikle silin deniliyor ancak bunu yapmayın çünkü bir sorun ile karşılaşırsanız işlemi geri alabilmeniz gerekiyor.

Öncelikle datastore içerisinde virtual machine folder’ımızı buluyor ve burada ctk isimli dosyamızı seçiyoruz. Bu işlemi yaparken virtual machine power on durumda olabilir çünkü bir çok kişi virtual machine’i kapatmadan bu işlemi yapmak istiyor. Bunun için virtual machine power on durumdayken yapabilirsiniz. CTK isimli dosyamızı seçtikten sonra hemen üstünde bulunan rename butonuna tıklıyoruz.

Ben burada ctk dosyasının ismini değiştireceğim ancak siz isterseniz doğrudan silebilirsiniz. Ben olayı bir sorun esnasında geri dönüş senaryosu için ismini değiştiriyorum. Sonuna old ismini ekliyorum ve OK butonuna basıyorum.

Bu işlemi yaptıktan sonra ctk dosyalarının yeniden oluşması için manuel olarak snapshot alabilir veya backup programınızdan yeniden backup alınması için job başlatabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra eğer sorun düzelmez ise aşağıdaki işlemleri denemeniz gerekiyor.

Virtual machine’i power off duruma getiriyoruz.

İlk olarak virtual machine’in üzerindeki diskleri SCSI Controller ID’lerini not alıyoruz daha sonrasında bu virtual machine üzerindeki hata veren diski veya bunu bilmiyorsanız hepsini kaldırıyoruz. Tabi burada kaldırırken delete from disk seçeneği ile kaldırmayın aksi halde diski komple silersiniz. Remove from virtual machine seçeneği ile kaldırıyoruz.

Daha sonrasında tekrar datastore içerisine girip yukarıda belirtmiş olduğum işlemleri yapıyoruz. Yani CTK dosyalarının uzantılarını değiştiriyoruz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra kaldırmış olduğumuz diskleri tekrar ekliyoruz. Burada diskleri eklerken eski SCSI Controller ID’lerine göre eklemeyi unutmaıyn.

Dİski ekledikten sonra .vmdk dosyası içerisindeki ctk path’ini ya silmeniz veya farklı biri isim vermeniz gerekiyor. Çünkü virtual machine power on olma esnasında eğer burada parametre yok ise yeniden oluşturulması sağlanacaktır. Bunun için vmdk dosyasını notepad ile veya SSH üzerinden vi komutu ile açıyoruz. Burada ctk parametresi geçen dosya path’ini silin. Ardından vmdk dosyasını tekrar kayıt edin.

Bu işlemi yaptıktan sonra virtual machine’i power on edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x