SimplivityVMwareVMware ESXiVMware vCenter

HPE SimpliVity OmniStack Virtual Controller

Merhaba,

HPE SimpliVity OmniStack Virtual Controller isimli bu makalemde sizlere SimpliVity’nin önemli bir bileşeni olan OmniStack Virtual Controller hakkında detaylı bilgi vereceğim.

HyperConverged sistemlerde genellikle bir virtual controller bulunuyor. SimpliVity ve Nutanix‘de bu şekilde bir controller bulunurken VxRail veya VSAN gibi çözümlerde böyle bir controller bulunmuyor. Bunun sebebi aslında tamamen mimariseldir. Ben bu yazımda sizlere HPE SimpliVity üzerinde üzerinde gelen OmniStack Virtual Controller hakkında bilgi vereceğim.

HPE SimpliVity OmniStack Virtual Controller

HPE SimpliVity OmniStack Virtual Controller
HPE SimpliVity OmniStack Virtual Controller

 

Omnistack Virtual  Controller VM oldukça önemli çünkü bütün veri akışını bunun üzerinden gerçekleşiyor. Bu ne demek peki biraz bundan bahsedeyim. Omnistack virtual controller, virtual machine tabanlı bir controller’dır. Her Simplivity node’unda mutlaka bir tane Omnistack Virtual Controller bulunur. SimpliVity üzerinde bulunan fiziksel diskler ve yine SimpliVity üzerinde bulunan Oministack Accelerator Card, OmniStack Virtual Controller’a passthrough olarak bağlı durumdadır.

Virtual machine içerisindeki işletim sistemi bir virtual disk’e bir blok yazdığında bu bloklar HPE OmniStack Virtual Controller tarafından sunulan bir NFS datastore’a işlenir. HPE OmniStack Virtual Controller, her HPE SimpliVity node’unda çalışan ve Data Virtualization Platform’un temelini oluşturan yazılımın bulunduğu bir virtual machine’dir. HPE OmniStack Virtual Controller yetenekleri SimpliVity node’ları üzerinde bulunan PCIe tabanlı HPE OmniStack Accelerator Card tarafından arttırılarak, düşük latency, deduplication, ve compression gibi özelliklerden faydalanılmasına olanak sağlanır.

Backup, Restore, deduplication ve compression işlemlerinde yazılım ve donanım, OmniStack Virtual Controller sayesinde donanım ve yazılım tam bir entegere bir şekilde çalışır. Örneğin cluster’a 2. bir SimpliVity node’u eklediğinizde diğer node’lar üzerindeki SimpliVity Virtual Controller’lar karşılıklı senkronize olacak ve böylece HA mimari sağlanmış olur. OmniStack Virtual Controller, Linux tabanlı bir işletim sistemine sahiptir ve normal şartlarda buraya girip herhangi bir işlem yapmamanız gerekir. Ancak, cluster’daki bir ESXi host’u yani SimpliVity node’unu kapatacak veya geçici olarak maintenance mode’a alacaksanız evet o zamana bağlanıp bazı komutlar çalıştırmanız gerekebilir. Hatta SimpliVity node’ları arasındaki sağlık durumunuda OmniStack Virtual Controller üzerinde çalıştıracağınız komutlar ile görebilirsiniz.

Yani Omnistack Virtual Controller sayesinde SimpliVity’nin bütünlüğü sağlanır. O olmaz ise ESXi sadece local diskler ile çalışır kısacası bir anlamı olmaz. Eğer Omnistack Virtual Controller down duruma gelir ise veriler sürekli cluster’da bulunan diğer SimpliVity node’ları üzerinde bulunan OmniStack Virtual Controller ‘lar ile replike olduğu için data bütünlüğü bozulmaz. HPE OmniStack Accelerator Card ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

HPE OmniStack Accelerator Card

HPE OmniStack Virtual Controller bir Linux virtual machine olduğunu belirtmiştim. Bu virtual machine’in çalışması için kaynaklara ihtiyacı vardır. Ancak SimpliVity üzerinde aynı zamanda OmniStack Accelerator Card olduğu için sistem kaynaklarına aşırı yüklenmez. Bu kart ile ilgili detaylı bilgiyi yukarıda vermiştim. Oradan okuyabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 4 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x