VMwareVMware Horizon View

Horizon View Reclaim VM Disk Space özelliği

Merhaba,

Yazmış olduğum Horizon View makalelerinde Reclaim VM Disk Space özelliğinden kısaca bahsetmiştim. Bu yazımda bu konu hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Daha önce yazmış olduğum Horizon View 6.2 kurulum makalelerine aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/vmware-horizon-view

Yazıda bazı kelimeleri anlaşılması için direk türkçe olarak yazdım. Örneğin reclaim disk’i disk alanını yeniden düzenleme gibi değiştirdim.

vSphere 5.1 ve daha sonraki sürümlerde, View için disk alanını yeniden düzenleme(reclaim disk) özelliğine izin verebilirsiniz. vSphere 5.1’den itibaren View, ESXi host’larının linked clone kullanılmayan disk alanlarının düzenlemesine izin veren linked sanal makinelerini etkili bir disk formatında yaratır, böylece linked clone’lar için gerekli olan toplam depolama alanını azaltır.

12

Kullanıcıların linked clone masaüstleri ile etkileşime girmesiyle birlikte, klonların işletim sistemi diskleri büyür ve sonunda tam-klon masaüstlerininki kadar bir disk alanını kullanabilirler. Disk alanının yeniden düzenlenmesi, linked clone’ları yenilemenizi veya yeniden düzenlemenizi gerektirmeksizin, işletim sistemi disklerinin boyutunu azaltır. Sanal makineler çalışırken ve kullanıcılar uzak masaüstleri ile etkileşimdeyken de disk alanları yeniden düzenlenebilir.

Disk alanının yeniden düzenlenmesi, özellikle ‘logoff’da yenileme gibi depolamadan tasarruf sağlayan stratejilerin avantajını kullanamayan dağıtımlar için yararlıdır. Örneğin, özel uzak masaüstlerine kullanıcı uygulamalarını kuran BT çalışanları, uzak masaüstleri yenilenirse veya yeniden düzenlenirse, kişisel uygulamalarını kaybedebilirler. Disk alanının yeniden düzenlenmesiyle View, linked clone’ları ilk tanımlandıkları küçük boyuta yakın bir şekilde tutabilir.

Bu özellik iki unsura sahiptir: alan açısından etkin bir disk formatı ve alanı yeniden düzenleyen işlemler.

vSphere 5.1 veya daha sonraki sürümdeki bir ortamda, bir ana sanal makine bir hardware version 9 veya daha üstüne sahip olduğunda, alanın yeniden düzenlenmesi işlemlerine ister izin verilsin ister verilmesin, View, alan açısından etkili işletim sistemi disklerine sahip linked clone yaratır.

Disk alanının yeniden düzenlenmesi işlemlerine izin vermek için; vCenter Server için alan düzenlenmesine ve bağımsız desktop pool için VM disk alanı düzenlenmesine izin vermek için View Administrator’ı kullanmalısınız. vCenter Server için alanın yeniden düzenlenmesi ayarı size, vCenter Server tarafından yönetilen bütün desktop pool’larda bu özelliğin iptal edilmesi seçeneğini de verir. vCenter Server için bu özelliğin iptali, dektop pool seviyesindeki ayarları geçersiz kılar.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x