Microsoft

Exchange Server 2007 Outlook Web Access

Outlook Web Access, Outlook 2007’ye ait tüm özellikleri içerir. Hatta bazı durumlarda Outlook 2007 yerine, Outlook Web Access kullanmak daha verimli olabilir.

Ayrıca   UNIX,   Linux ve  Macintosh gibi  işleîim  sistemlerinden  de Exchange Server posta kutularına erişme olanağı sağlar.

OUTLOOK WEB ACCESS ÖZELLİKLER:

Bu özellikleri kısaca sıralayacak olursak;

*** Mesajları okuyabilir ve cevap verebilir.

*** Adres listelerine erişebilir.

*** Takvim erişimi ve toplantı planlaması yapılabilir.

*** Contact ve görevler oluşturulabiiir ve düzenlenebilir.

*** Wîndows SharePoint Services ve Windows File Shares içindeki belgeleri okuyabilir.

*** Posta imzaları yapılandırılabilir.

gibi ayarlar yapabilir.

Bu özelliklerin yanısıra, Offline açılışa destek vermez. Bunun için iletişim sağlanamadığı zaman mail yazamayız ve okumayız. Bunun yerine. Outlook 2007 kullanılabilir.

Exchange Management Console içinden Server Configuration altından; Clîent Access seçimî yaptıktan sonra, sağ taraftan Tayfun sunucumuzu seçerek, alt taraftaki listeden owa(Default Web Site) üzerinde sağ tuşa basarak Properties seçeneğine tıklayalım.

GeneralOwa

General sekmesinde, External URL kısmına Internal URL kısmında yazanın aynısını yazıyoruz; yanlız sonunda owa olmayacak şekilde.

authOwa

Authentication sekmesine geçerek Use forms-based authentication altındaki User name only seçiyoruz ve  Browse butonu ile Domain ismimizi ekliyoruz.

segment

Segmentation sekmesine geçiyoruz ve All Address Lists bölümünü Disable yapıyoruz. Böylelikle bu özelliği, devre dışı bırakmış oluyoruz. Seçilen özelliğe ait bilgiyi, alt kısımdaki Description bölümünden öğrenebiliriz.

Tüm yaptığımız değişikiikleri onaylamak için OK butonuna bastığımızda, bir uyarı mesajı ile karşılaşırız. Bunun anlamı; ayarların geçerli olması için IIS’i yeniden başlatmamız gerektiğidir. OK butonu ile onaylayarak çıkıyoruz.

ExchangeMangementShellReset

Exchange Management Shell programımızı açıyoruz. IISReset /noforce yazıyoruz. Logon ve Segmentation kısmında yaptığımız değişikliklerin yansımasını sağlıyoruz. .

IISManager

Administrative Tools/ IIS Manager programına gîrelim. Varolan sunucu altındaki Sites –> Default Web Sites altında OWA’ya tıklıyoruz. Yanda açılan menüde SSL Settings üzerinde çift tıklıyoruz.

SSL Settings

Require secure channel (SSL) kutucuğunu dolduralım. Böylelikle bağlantılarda SSL ile güvenli iletişim sağlayacağız ve adres olarak https başlangıç ifadesini kullanacağız. Gerçi bu sayfaya kadar yaptığımız tüm Outlook Web Access bağlantılarında zaten SSL yapısını kullanıyorduk. Şimdi bunun nereden dolayı aktif olduğunu öğrenmiş olduk. Eğer bu bağlantı türünü istemiyorsanız, bu kutuyu boşaltmanız yeterlidir. işlemleri tamamladıktan sonra Ok butonu ile çıkıyoruz.

Virüslere karşı veya başka sebeplerden dolayı attachment seçeneklerine çeşitli bloklar koyabiliriz. Bu blok parametreleri:

  • ActionForUnknownFileAndMIMETypes: Liste içinde olmayan dosyaların nasıl açılacağını kullanıcıya bırakır. Burada dosya alınabilir, reddedilebilir veya kaydedilmesi engellenebilir.
  • AllowedFileTypes: Belirtilen uzantıdaki dosyalara sahip iliştirmeleri kaydetmeye ve Web browser ile görüntülemeye izin verir.
  • AllowedMIMETypes: MİME tipindeki iliştirmeleri kaydetmeye ve Web browser ile görüntülemeye izin verir.
  • BIockedFileTypes: Belirli uzantılı dosya iliştirmelerine blok koyar.
  • BlockedMİMETypes: MİME tipindeki iliştirmelere blok koyar.
  • ForceSaveFileTypes: Belirli uzantılı dosyaların web browser içinde görüntülenmesine izin vermez. Lokal kaydı yapılabilir.
  • ForceSaveMİMETypes: Bir önceki parametredeki özellik MİME tipi için geçerli olur.

Eğer bir çakışma olursa, en kısıtlayıcı ayar geçerlidir.

Biz doc uzantılı dosyalara kısıtlama koymak için aşağıdaki komutu Exchange Management Shell programında yazarak, Enter tuşuna basıyoruz.

set-owavirtualdirectory ‘owa (Default Web Site)’ -ForceSaveFileTypes .doc

Aşağıdaki komut ise Outlook Web Access için Gzip sıkıştırmayı iptal eder. Bu özellik yavaş sistemlerde performansı arttırmak için kullanılır. Ancak ağ yapımız yavaş değilse, bunu katmak daha iyidir. Böylelikle CPU performansından daha fazla yararlanabiliriz. Aşağıdaki komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna basıyoruz.

set-owavirtualdirectory ‘owa (Default Web Site)’ -GzipLevel Off

ExchangeMangementShellReset

Komutun geçerli olması için IISReset /noforce komutu ile IIS‘i yeniden başlatmamız gerekir.

IE programına aşağıdaki yolu yazarak, Outlook Web Access programına bağlanalım. Tabi bu yol herkes’de farklıdır.

SSLActive

Bunun sonucunda bu sayfada SSL olduğuna dair mesaj görüntüleniyor:)

https:// şeklinde yazarak mumin posta kutusuna giriyoruz. Ayrıca burada bulunan, Outlook Web access Light seçeneği ile bağlandığımızda daha az Outlook Web Access özelliklerinden yararlanmamıza rağmen, tüm Web Browser’lar tarafından destek görürüz. Özellikle mobil aygıtları için ideal bir seçim olacaktır.

Ben tayfun posta kutusuna bir Word(doc) dokümanı ile bir Notepad(txt) iliştirerek, yeni bir mesaj gönderiyorum.

Gönderme işlemi tamamlandıktan sonra, sonuçları gözlemlemek için mumin posta kutusunu kapatarak, tayfun posta bağlanıyorum.

SendCheck

Eğer bütün işlemleri doğru yaptıysak mail’i posta kutusunda görüyoruz.

Bir başka makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x