Microsoft

Exchange Server 2007 Move Mailbox

Merhaba;

Sunucu yükseltilmesi, Load balancing, Fiziksel lokasyon değişikliği, sunucu birleşmesi gibi durumlarda posta kutusunu taşımamız gerekebilir.

Start – All Programs – Microsoft Exchange Server 2007 – Exchange Management Console açıyoruz.

Bir posta kutusunu aynı Organization içinde grafiksel olarak taşımak için;

İlk olarak yeni bir Mailbox Database oluşturuyoruz. Bunun için;

NewMailboxDatabase

Server Configuration altından First Storage Group üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve New Mailbox Database seçeneğine giriyoruz. Kaşımıza gelen yapılandırma sihirbazında Mailbox database name kısmına oluşturacağımız database ‘in ismini yazıyoruz. Ben örnek olarak Cozumpark yazdım. Browse seçeneğinden ise oluşturduğumuz mailbox database yapısının nereye kaydedileceğini belirliyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

NewMailboxDatabaseComplate

Mailbox Database oluşturma işlemini başarı ile tamamlıyoruz. Finish ile işlemi sonlandırıyoruz.

MailboxDatabaseCozumpark

Veritabanımızın oluştuğunu görüyoruz.

SelectMailboxDatabase

Recipient Configuration içerisine giriyoruz. Taşımak istediğimiz posta kutusu üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Move Mailbox seçeneğine giriyoruz. Ben örnek olarak Kadir AVCI isimli kullanıcıyı yeni oluşturduğum Cozumpark isimli database ‘e taşıyacağım.Eğer birden fazla kullanıcı taşımak istiyorsanız CTRL ile seçiyoruz. Move Mailbox seçeneğine girdikten sonra karşımıza bir sihirbaz açılıyor. Burada browse butonuna tıklıyoruz ve aktarmak istediğimiz veritabanını seçiyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

MoveOptions

Move Options ekranında bozuk taşınmayacak için seçenekler vardır. Burada ilk seçenek seçersek bu başlığı atlamış oluruz. Eğer ikinci seçeneği seçersek; Mailbox içerisinde ki bozuk mesajları atlayıp devam edebiliriz. Maximum number of messages to skip seçeneğine bir değer verirsek; belirttiğimiz değer kadar bozuk mesaj ile karşılaşırsa taşımayı iptal eder. İşlemleri tamamladıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

MoveSchedule

Move Schedule ekranında taşıma işleminin nezaman gerçekleşceğini ayarlıyoruz. Eğer hemen taşımak istiyorsak Default olarak bırakıyoruz (Immediately). Eğer belirlediğiniz bir tarih’de yapılmasını istiyorsanız At the following time seçeneğini seçip ayarlıyoruz.

moveMailbox

Yapılacak işlemleri inceledikten sonra Move ile taşıma işlemini başlatıyoruz.

moveMailbox2

Taşıma işlemi mailbox ‘ın büyüklüğüne göre değişebilir.

moveMailboxCompletion

İşlemin tamamlandığına dair raporu görüntüledikten sonra Finish ile işlemi bitiriyoruz.

Bütün bu yaptığımız işlemlerin aynısı Exchange Management Shell üzerindende yapabiliriz.

ExchangeManagementShellmove

Move-Mailbox kadir -TargetDatabase yazıyoruz. Enter ‘a bastıktan sonra biraz bekliyoruz.

TargetDatabaseShell

Database ismimizi yazıyoruz. Ben Cozumpark olarak tanımladığım için Cozumpark yazıyorum. Enter ‘a bastıktan sonra işlemin tamamlandığına dair bir rapor geliyor ve işlemimizi başarıyla tamamlamış oluyoruz.

Bir başka makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x