Microsoft

Exchange Server 2007 Mail Gönderme Sorunları

Merhaba;

Exchange Server üzerinden gönderdiğimiz mail’ler çeşitli sebeplerden dolayı karşı tarafa ulaşmayabilir. Bu gibi durumlarda ne yapmamız gerektiğini bu yazımda açıklayacağım.

Mail Flow Troubleshooter:

Exchange Server 2007 içerisinde yeni bir araçtır. Bu araç Mail trafiğinde çıkan problemleri çözmemize yardımcı olur. Yani sunucu üzerindeki sorunu tespit ederek bize öneriler getirir.

Queue Viewer:

Taslak olarak beklemekte olan mail’leri görmemizi sağlar. Tabi bu bir hatadan kaynaklanıyorsa da bunuda bize gösterir.

Message Tracking:

Hub Transport Server ‘ı geçen her bir mesaj için izleme günlüğü oluşturulur. Default olarak Hub Transport Server üzerinde bu özellik aktif durumdadır. C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\TransportRoles\Logs\MessageTracking adresi içinde de log dosyaları tutulur. Bu dosyalar 30 gün boyunca burada saklanır ve maksimum boyutu 250Mb ile sınırlıdır.

Protocol Logging:

SMTP Send ve SMTP Receive konektörler için aktif hale getirilebilir. Bu yöntem daha çok harici mail ‘leri izlemek için kullanılır.

Exchange Management Console içinden Toolbox sekmesine tıklıyoruz ve sağ taraftan Queue Viewer seçeneğini çift tıklıyoruz.Burada Default olarak Local ‘e bağlanacağı için Submission vardır. Buda Server‘in iyi çalıştığını göstermektedir.Biz şimdi bu iyi çalışma durumunu bozmak için CMD konsoluna “net stop “MSExchangeIS“yazıyoruz yani servisi durduruyoruz.Bu durumu yaptıktan sonra herhangibi bir kullanıcı ile Logon olarak farklı bir kullanıcıya mail atalım. Bu durumu yaptığımızda Messages bölümünden Mail‘lerin kuyrukta beklediğini görürüz. Bunu isterseniz silebilirsiniz, isterseniz de bağlantı sağlandıktan sonra yeniden gönderebiliriz. Test işlemimizi tamamladıktan sonra servisimizi tekrar başlatabiliriz.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x