Microsoft

Exchange Server 2007 Dynamic Distribution Groups

Merhaba;

Dynamic Distribution Groups içinde mailbox kullanıcıları, distribution gruplar, kullanıcılar, contact’lar vardır. Burada normal distribution grup yapısından farklı olarak filtreleme( exchange posta kutularındaki kullanıcılar) veya koşul verme(şehir veya ülke, şirket içindeki alıcılar) gibi işlemler yapılabilir.  Dynamic Distribution Groups; diğer distribution gruplara göre daha yönetimsel ve performanslıdır. Yani tercih edilmesinin enbüyük sebeblerinden birtanesi budur. Herhangibi ek yönetim maliyetini gerek yoktur.

Start – All Programs – Microsoft Exchange Server 2007 – Exchange Management Console açıyoruz.

Recipient Configuration altında bulunan Distribution Group üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve New Distribution Group seçeneğine giriyoruz.

NewDistributionGroup1

New Group seçiyoruz ve Next ile ilerliyoruz. Tabi burada isterseniz Existing Group seçeneğini kullanarak var olan Universal grubu ilişkilendirebilirsiniz.

NewDistributionGroup2

Group Information ekranında Distribution grubu seçiyoruz ve Name kısmına İstanbul isimini belirtiyoruz. Next ile ilerliyoruz.

NewDistributionGroup3

Kurulum öncesi yapılacak ayarlar ekranında herhangibi terslik yoksa New sekmesine tıklıyoruz ve kuruluma başlıyor. Kurulum bittikten sonra Finish ile kurulumu tamamlıyoruz.

Distribution istanbul

İşlemleri tamamladıktan sonra Recipient Configuration > Distribution Group altında oluşturduğumuz grubu görüyoruz. Active Directory Users And Computers giriyoruz.Users klasörü üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve New Group seçeneğini seçiyoruz.

ADNewobject

Group Name kısmına Ankara yazıyoruz. Group Scope kısmından Universal; Group type kısmından ise Distribution seçiyoruz. Ok butonu ile işlemi bitiriyoruz.

ActiveDirectory

Oluşturduğumuz iki grubu Active Directory Users And Computers içinde görüyoruz.

Şimdi Active Directory içinden oluşturduğumuz Ankara grubumuzu Exchange Server 2007 içersine dahil ediyoruz.Bunun için Distribution Group üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve New Distribution Group seçeneğine tıklıyoruz.

ExistingGroup

Existing group seçeneğini seçiyoruz ve Browse ‘dan Ankara grubunu seçiyoruz. Finish ekranını görene kadar Next ile devam ediyoruz ve Finish butonuna tıklıyoruz.

AnkaraGeneral

Distribution Group altında oluşturduğumuz grubu görüyoruz.  İlk başta oluşturduğumuz istanbul grubu üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Properties seçeneğine giriyoruz.

ankaraMembers

Members sekmesine geçiyoruz. Add butonunu kullanarak herhangibi bir üyeyi gruba üye yapalım.

ankaraAdvanced

Advanced sekmesinde;

  • Hide group from Exchange address lists; Adres listesinde bu grubun görünmesi engellenir.
  • Send out-of-office messange to originator; Mesaj gönderen kişiye “ofis dışında” mesajı gönderilir.
  • Send delivery reports to group manager; Yerine gönderilmeyen mesajlar için gönderilemedi mesajı grup sorumlusuna iletilir.
  • Send delivery reports to messange originator; Gönderilemeyen mesajlar için gönderilemedi mesajı gönderen kişiye gönderilir.
  • Do not send delivery reports; Geri mesajların gönderilmemesi sağlanır.

AnkaraMailFlowSettings

Mail Flow Settings sekmesinde gönderilecek mesajlara kısıtlama koyabiliriz. İşlemleri tamamladıktan sonra Ok butonu ile çıkıyoruz.

https:// İP /owa yazıyorum ve Login oluyorum.

Tayfundeger kullanıcı ile istanbul grubuna mail göndericem. Daha demin Members kısmından eklediğimiz kullanıcılara mail gidicekmi bakalım..

ExchangeMailSend

Yeni butonuna tıklıyoruz. Kime bölümünden istanbul grubunu seçiyoruz ve tamam ile çıkıyoruz. Göndermek istediğimiz mesajı yazıyoruz ve Gönder butonu ile gönderiyoruz.

Mailistanbul

İstanbul Grubuna dahil olan bütün kişilere mail ‘in ulaştığınız görüceksiniz. Tabi istanbul grubuna kullanıcılar dahil ise görebilrisiniz. Properties > Members altından kullanıcıları istanbul grubuna dahil edebiliriz.

Exchange Management Console ‘umuzu açıyoruz ve Distribution Group üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve New Dynamic Distribution seçeneğine giriyoruz.

Introduction

Name kısmına Cozumpark yazıyoruz. Next ile devam ediyoruz.

FilterSettings

The Following specific types seçeneğini işaretliyoruz ve Users with Exchange Mailboxes seçeneğini seçiyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Conditions

Select Condition kısmından Recipient is in a Company seçeneğini işaretliyoruz. Alt kısımdan Specified link’ine tıklayarak Cozumpark yazıp; Add butonuna basıyoruz. Next ile devam ediyoruz. Diğer basamağı Next ve Finish diyerek bitiriyoruz.

tayfundegerCompany

Posta kutumuzda Company bölümünde Cozumpark yazan tüm üyeler otomatik olarak bu grubun üyesi olacaktır.

Bir başka makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x