Microsoft

Exchange Server 2000 Database limiti ve Defrag işlemi

Merhaba;

Bilindiği üzere Exchange Server 2000’in 16gb database limit’i vardır.Database limitiniz 16gb sınırına ulaştığında yapılacak 2 şey vardır.Bunları açıklamak istiyorum;

1. Başlat-Çalıştır-Regedit yazın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSExchangeIS\<Exchange Sunucu Adı>\Private-<onaltılık uzun dize> daha sonra;
Düzen
menüsünde, Değer Ekle’yi tıklatın ve Değer adı kutusuna Temporary DB Size Limit Extension yazın.Yazdıktan sonra Dword değerini 1 yapın.Bu işlemleri yaptıktan sonra Database limitiniz 1 GB olarak arttırılmış olacaktır.Ama sadece 1Gb arttırılmış olacaktır.Yani bir süre sonra kullanıma bağlı olarak yine database’niz dolmuş olacaktır.

2. Başlat-Çalıştır-Cmd yazarak konsol’a giriyoruz.C:\program files\exchsrvr\bin giriyoruz ve;

eseutil /d c:\progra~1\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb

Yukarıdaki komutu yazıyoruz ve defrag işlemi başlıyor.Bu işlem yapılırken database boyutunuzun %110’u kadar boş olmalıdır.Buraya lütfen dikkat edin.İşleme başlamadan ilk önce database’inizin yedeğini alınız.Nihayetinde 11 senelik bir database‘i defrag yapıyorsunuz problem çıkma olasılığı yüksek olacaktır.Yine işleme başlamadan önce Exchange servislerini ve SMTP servislerini stop duruma getiriniz.Tabi yine işleme başlamadan önce database’i dismount konumuna getiriniz.

Defrag işlemini yaptıktan sonra Exchange servislerini ve Exchange Server’i yeniden başlatın.Database otomatik olarak mount olmuş olacaktır.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x