Esxi üzerinde HyperThreading aktif edilmesi

tarafından 19 Nisan 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Esxi kullanıcıları bazen performansdan şikayetçi olabiliyor. Tabi ben burada bu özelliği aktif etmeniz kesinlikle performans probleminizi çözer diye birşey demyeceğim. Ama bu özelliği açmanız size performans olarak olumlu bir etkisi olacaktır.

Öncelik ile isterseniz HyperThreading nedir onu inceleyelim biraz.

HyperThreading ; intel pentium 4 ile birlikte hayatımıza girmiş bir kavramdır. HT’nin amacı bir çekirdek üzerinde birden fazla işlemin çalışmasını sağlamaktır. Yani normalde 1 çekirdek üzerinde 1 işlem çalışırken HT ile birlikte 1 çekirdek üzerinde birden fazla işlem çalışabilecek. Pentium 4’den sonra aslında HT kavramını görmedik, yani core2duo ‘da falan bu kavramlar yoktu.

hyperthreading

Öncelik ile vSphere client ile host’umuza bağlanıyoruz. HT’yi açmak istediğiniz sunucu üzerinde sırası ile Configuration > Processors bölümüne giriyoruz. Eğer işlemcinizin desteği var ise sağ tarafta Properties sekmesi aktif olacaktır. Eğer ki işlemcinizin desteği yok ise zaten bu link aktif olmaz dolayısı ile de siz bunu aktif hale getiremezsiniz. Şunuda belirtmeliyim bu özellik genellikle host’larda üzerinde açık bir şekilde gelmektedir ancak tabi istisnalar olabiliyor. Benim işlemcim HT desteklediği için Properties’e giriyoruz. Burada karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Eğer Enable işaretli değil ise onu işaretliyoruz ve OK butonuna basıyoruz. Hepsi bukadar.

Önemli: Enable edildikten sonra Host reboot edilmek zorundadır. Reboot’dan sonra aktif olacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Vusal Qarayev Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Vusal Qarayev
Ziyaretçi

Sagolun.