VMwareVMware ESXi

ESXi sunucu ne zaman kuruldu?

Merhaba,

Genellikle merak edilen sorulardan birtanesidir. ESXi sunucum nezaman kuruldu? Bu yazımda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz 🙂

ESXi ‘in kuruluş zamanını bulmanız oldukça kolay. Bunun için olarak SSH ile ESXi host’umuza bağlanıyoruz.

esxikurulus2

İlk olara System UUID’yi öğrenmemiz gerekiyor.


esxcfg-info | grep -i UUID

İsterseniz yukarıdaki komutu kullanarak UUID’yi alabilirsiniz. Istersenizde aşağıdaki komut ile sadece System UUID’yi öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki komutu kullandığınızda karşınıza birden fazla veri çıkacaktır. Ancak aşağıdaki komut ile direk System UUID’nin çıktısını alabilirsiniz.

esxcli system uuid get

esxikurulus

System UUID’yi aldıktan sonra ilk 8 hexadecimal karakterini decimal formata dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun için buradaki tool’u kullanabilirsiniz.

esxikurulus3

Decimal format’a dönüştürdükten sonra epochconverter ile kuruluş zamanını bulabiliriz. Bunun için aşağıdaki adres’e giriş yapıyoruz ve decimal formatına çevirdiğimiz değeri yazıyoruz.

http://www.epochconverter.com/

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x