VMwareVMware ESXi

ESXi Server 6.0 to ESXi Server 6.5 Upgrade

Merhaba,

Mevcut durumda ESXi 6.0 kullanıyorsanız sorunsuz birşekilde ESXi 6.5‘e upgrade yapabilirsiniz. ESXi 6.5’e upgrade’ini eğer ESXi 5.5 GA sürümüne sahip olsanız bile yapabilirsiniz ancak ESXi 5.1 kullanıyorsanız doğrudan ESXi 6.5’e upgrade support edilmiyor.

7

ESXi 6.5’a upgrade ESXi 5.5’e kadar olan tüm sürümlerde support ediliyor. Bunu yukarıdaki tablo’dan rahat birşekilde görebilirsiniz. ESXi 6.5 ile birlikte yönetim anlamında çok büyük bir yenilik geldi. Artık ESXi 6.5 ile birlikte vSphere Client kullanılmıyor. Standalone bir ESXi 6.5 kullanacaksanız tüm işlemlerinizi Web arayüzünden yapabileceksiniz. Eğer ortamınızda vCenter Server var ise tüm işlemlerinizi yine vSphere Web Client veya HTML5 Client üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

ESXi update’i aslında oldukça basit ancak update’den sonra dikkatli birşekilde yapınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Tabi bunun öncesinde backup programlarınızın veya bu ESXi ‘a bağlı 3party uygulamaların uyumluluklarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

ESXi host’u upgrade etmek istediğinizde ISO’yu mount edip upgrade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

8

ESXi host’unuza indirmiş olduğunuz ESXi 6.5 ISO’sunu mount edip reboot ettiğinizde kurulum sırasında karşınıza yukarıdaki gibi bir bölüm çıkacaktır. Burada Upgrade ESXi seçeneğini seçip devam ettiğinizde ESXi host’unuz upgrade olmuş olacaktır.

Eğer ISO ile uğraşmak istemiyorsanız VMware sayfasında yer alan depot .zip dosyaları ile de ESXi upgrade’ini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak aşağıdaki adrese giriş yapıyoruz.

https://my.vmware.com/group/vmware/details?downloadGroup=ESXI650&productId=614

Burada  VMware vSphere Hypervisor (ESXi) Offline Bundle isimli bölüm altında yer alan VMware-ESXi-6.5.0-4564106-depot.zip  isimli dosyayı indiriyoruz.

1

İndirmiş olduğumuz depot.zip uzantılı dosyamızı ESXi üzerindeki herhangi bir datastore’a upload ediyoruz.

2

Daha sonra SSH ile ESXi host’a bağlanıyoruz. Yukarıda da görüldüğü gibi ben şuanda ESXi 6.0 kullanıyorum. Birazdan ESXi 6.5’a upgrade işlemini başlatacağım.

3

Upgrade işlemini başlatmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

[php] esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/DATASTORE-ISMI/VMware-ESXi-6.5.0-4564106-depot.zip [/php]

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktna sonra update işlemi kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

4

Upgrade işlemi tamamlandıktan sonra ESXi host’u reboot etmeniz gerekmektedir. ESXi host’u reboot ettikden sonra versiyon 6.5’e upgrade olacaktır.

5

ESXi host’u 6.5’a upgrade işlemi tamamlandıktan sonra artık vSphere Client ile bağlantı sağlamayacağız. vSphere 6.5 ile birlikte vSphere Client artık kullanılmamaktadır. Bunun için ESXi host’un IP’sini browser’a yazıyoruz ve yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Tüm işlemleri yanlızca Web üzerinden gerçekleştireceğiz.

6

ESXi 6.5′a login olduktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacağız. Artık tüm işlemleri buradan gerçekleştireceğiz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammed Şahin
Muhammed Şahin

Merhaba Tayfun Bey,
bazı makalelerinizi okudum ve sorunlarımı giderdim, teşekkür ederim.
Esxi 6.5 için alternatif yönetim konsolu çıkartılmayacak mı bilginiz var mı? Datastore içinde klasör adı bile değiştirilmiyor.

Tayfun DEGER

Merhaba,

Yeni update’ler ile tamamen kullanılabilir hale gelecektir. Standalone ESXi server’da yanlızca Host client kullanılacaktır.

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhaba Tayfun Hocam, Lab ortamlarında vmware Esxi ve VCenter versiyonlarının upgrade işlemlerini test ediyorum. Bu makaleyi takip ederek upgrade işlemini yaptım. Şuan Esxi host 6.5.0 versiyona geldi. Benim birkaç sorum olacak müsadenizle: Birincisi; Esxi leri 6.5.0 upgrade yaptıktan sonra 6.5’in kendi içerisinde U1-2-3-3a versiyonlarına update işlemlerini nasıl yapmamızı önderirsiniz? Yine aynı şekilde olur mu? Olursa eğer 6.5.0 dan direk 6.5.0U3a ya geçiş yapabilir miyiz? İkincisi; Aynı şekilde Vcenter içinde 6.5.0 yüklü iken 6.5.0.U versiyonların herhangi birine direk update yapabilir miyiz? Üçüncüsü; Vcenterde 6.5.0 ın herhangi versiyonundan 6.7.0 ın herhangi bir versiyonuna direk upgrade yapabilir miyiz, yoksa versiyonlar sırayla mı update… Read more »

Tayfun DEGER

Merhaba,

ESXi 6.5’dan ESXi 6.5 U3’e direk geçebilirsiniz. Aynı durum vCenter Server içinde geçerli. Bir sıralama bulunmuyor.

VMware ortamında bir upgrade yapacaksanız ilk olarak vCenter Server daha sonrasında ESXi Server’i upgrade etmeniz gerekmektedir.

Teşekkürler.

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

6.5.0 a upgrade yaptığım Esxi hostu açtığımda ekteki şekilde uyarı çıktı. Tahmin edebiliyorum ama yine de emin olabilmek için size sormak istedim. Bu uyarıyı neden veriyor? (Ben ilk Esx 5.5 kurarken Dell image kullanmıştım, ondandır diye tahmin ediyorum. Ama çözümü bilmiyorum.)

comment image

Tayfun DEGER

Merhaba,

Upgrade yaparken yine Dell Customized ISO mu kullandınız?

Başa dön tuşu
6
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x