Microsoft

DNS Üzerinden WINS Aramalarını Etkinleştirmek

Merhaba;

Windows Server 2008 ‘de Dns üzerinden WINS aramalarını etkinleştirebiliriz. WINS ile DNS ‘in bu birleştirilmesi; normal DNS aramaları sonuçsuz olduğunda veya başarısız olduğunda herhangibi IP adresinin ana bilgisayar adına çözümlenmesini sağlar.

WINS ad çözümlemesini, DNS konsolu içinden ayrı ayrı etkinleştirebiliriz.

Start – Programs- Administrative Tools – DNS tıklıyoruz.

DNS konsolunda çalışmak istediğimiz bölümün üzerie geliyoruz sağ tuş tıklıyoruz ve Properties seçiyoruz.

Properties bölümünde eğer Forward Lookup Zones içinden bir birim’in properties bölümüne girdiysek WINS sekmesini, eğer Reverse Lookup Zones bölümü içinden bir birimin properties bölümüne girdiysek WINS-R sekmesini seçiyoruz. Use WINS Forward Lookup Zones ya da Use WINS Reverse Lookup Zones seçeneklerinden uygun olanını seçiyoruz.

WINS

Eğer Windows 2000 veya sonraki bir sürümünde çalışan DNS sunucular kullanmıyorsak Do Not Replicate This Record seçeneğini kullanıyoruz.

Kullanmak istediğimiz WINS sunucusunun IP adresini yazıyoruz ve Add tıklıyoruz. Kullanılmasını istediğimiz WINS sunucuları için bu adımları yineliyoruz. İşlemlerimiz bitince Ok tıklıyoruz.

Bir başka makalede görüşmek üzere..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x