Microsoft

DHCP Server Özellikleri

Önceki makalemde DHCP Server kurulumunu anlatmıştım.Bu makalemde DHCP Server Özelliklerin’den bahsedicem.

Start – Programs – Administrative Tools içinden DHCP açıyoruz.

DHCP Server üzerine gelip sağtuş tıklayıp Properties seçeneğine giriyoruz.Burada karşımıza GeneralDNS – Advanced bölümleri geliyor.

General bölümünde Automatically Update Statics Every seçeneğinden DHCP Server istatistiklerinin nekadar sürede bir güncelleneceği girilir.Enable DHCP Audit Logging seçeneği aktif edilerek DHCP ait log ların Event Viewer da görüntülenmesi sağlanır.

DNS bölümünde ise; Enable Dns Dynamic Update According To The Settings Below seçeneği işaretlendiğinde bir Client DHCP Server üzerinden IP aldığında, IP bilgilerini ve bilgisayar adını DNS Server a gönderir.Bu işlem yapıldığında DHCP Server ve DNS Server veritabanına otomatik olarak kayıt yapılır.Dynamically update DNS A and PTR Record Only If Requested By DHCP Clients seçeneği işaretlendiğinde yeni bir client IP aldığında, DHCP Server DNS Server veritabanına kayıt edilir(Yukarıda açıkladığımda bu seçenekti).Always Dynamically Update DNS A and PTR Records seçeneği ise; DHCP veritabanında bulunan bütün IP ve bilgisayar adı bilgileri DNS Server veritabanına sürekli olarak gönderilir.Discard A and PTR Records When Lease is Deleted ise; Client, IP bırakma durumunda DNS Server ve DHCP Server veritabanından Client silinir.

DNS

Advanced bölümünde Conflict Detection Attemps; DHCP Server  dağıttığı IP adresinin başka bilgisayarda kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmez.Eğer Conflict Detection Attemps değeri “0” ‘dan farklı bir değer girilirse; IP isteği geldiğinde DHCP Server hangi IP adresinin uygun olup olmayağını belirtilen saniye kadar kontrol eder.Enyüksek yazılabilecek değer 5’dir.Audit Log File Path kısmında DHCP Server in kaydettiği Log dosyasının yolu belirtilmiştir.Database path kısmında DHCP Server veritabanının bulunduğu dosya yazar.Backup path kısmında ise DHCP Server veritabanı yedeğinin bulunduğu dosya yazar.

Advanced

Varolan Scope üzerine sağtuş tıklayıp Properties seçeneğine girdiğimizde General – Dns – Advanced şeklinde 3 menü gelir.

General bölümünde; Scope Name kısmından vermiş olduğumuz Adı değiştirebiliriz.Start Ip Address – End Ip Address kısmından DHCP kurulumunda vermiş olduğumuz IP aralıklarını değiştirebiliriz.Lease Duration For DHCP Clients kısmında yine DHCP kurulumunda belirlediğimiz kiralama süreleri buradan ayarlanır.Unlimited seçeneği ile bu süre kaldırılabilir.

General

DNS bölümü; DHCP Server ile Scope aynı DNS ayarlarına sahiptir.Yani;

“Enable Dns Dynamic Update According To The Settings Below seçeneği işaretlendiğinde bir Client DHCP Server üzerinden IP aldığında, IP bilgilerini ve bilgisayar adını DNS Server a gönderir.Bu işlem yapıldığında DHCP Server ve DNS Server veritabanına otomatik olarak kayıt yapılır.Dynamically update DNS A and PTR Record Only If Requested By DHCP Clients seçeneği işaretlendiğinde yeni bir client IP aldığında, DHCP Server DNS Server veritabanına kayıt edilir(Yukarıda açıkladığımda bu seçenekti).Always Dynamically Update DNS A and PTR Records seçeneği ise; DHCP veritabanında bulunan bütün IP ve bilgisayar adı bilgileri DNS Server veritabanına sürekli olarak gönderilir.Discard A and PTR Records When Lease is Deleted ise; Client, IP bırakma durumunda DNS Server ve DHCP Server veritabanından Client silinir.”

DNS

Advanced seçeneğindeki ayarları sabit bırakıyoruz.Client bilgisayarlarımız IP adreslerini DHCP Server üzerinden alacağı için burada DHCP seçili olması gerekiyor.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
desperadotr
desperadotr

Güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık. başarılarınızın ve makalelerinizin devamını dilerim.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x