VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Datastore Extend Sorunu

Merhaba,

vCenter Server ‘a bağlı ESXİ host’larınızda bulunan datastore’ların kapasitesini arttırmak istediğinizde add storage bölümü boş geliyor olabilir. Bu sorunun birden fazla çözümü olabilir. Bu çözümlerden birtanesini buradan paylaşmak istedim.

vCenter Server, ESXi host’lar üzerine birer aget yükler ve bunun üzerinden ESXi host’larınızın management’ini sağlar. Datastore’un kapasite arttırımını ypamak istediğinizde bunu vCenter üzerinden yapmanız gerekmektedir. Burada gönderdiğiniz komutlarda ESXi host’a erişir. Datastore’un kapasitesini arttırmak istediğinizde Add storage bölümünde karşınıza bir LUN çıkmaz ise bir bug ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de görüleceği üzere LUN’un toplam kapasitesi 110GB ancak aktif kapasite 100GB. Ben burada 10GB disk eklediğim için bu şekilde görüyoruz. Bu işlemden sonra artık increase butonu ile datastore’u genişletmemiz gerekiyor. Datastore’u denişletince olması gereken boyut 110GB olacaktır.

Increase butonuna bastığımızda karşımıza gördüğünüz gibi LUN gelmiyor. Bu aşamadan sonra disk’i genişletmek için ESXi host’a doğrudan bağlanıp LUN’u increase etmek zorundasınız. vCenter Server kaynaklı bir bug’dan dolayı bu işlemi vCenter Server üzerinden yapamıyorsunuz. Bazıları ESXi host’a direk SSH ile bağlanıp esxcli üzerinden datastore’u genişletiyor. Bu da yapılabilir ancak ESXi host’a host client veya vsphere client ile bağlanıp datastore’u genişletmek daha kolay ve garanti çözümdür.

ESXi host üzerinde bulunan datastore’u genişlettikten sonra vCenter Server üzerinden Rescan datastore demeniz yeterli olacaktır. Böylece tüm ESXi host’lar üzerinde datastore’ların size’i güncellenecektir. Konu ile ilgili aşağıdaki KB’yi inceleyebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/kb/1011754

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Salih Yıldırım
Salih Yıldırım

Benzer data extend sorunu yaşıyordum sayenizde çözümledim. çok teşekkürler.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x