VMwareVMware vCenter

Create Cluster alarm

Merhaba,

vCenter bulunan ortamlarda genellikle cluster oluşturulur ve sahip olduğunuz lisans’a göre cluster üzerindeki feature’lar enable duruma getirilir. Ancak cluster üzerindeki alarm’ları birşekilde takip etmemiz gerekiyor.

Cluster’ınızda Overcommit durumu oluştuğunda veya Cluster status’u değiştiğinde alarm oluşmasını ve bu alarm’ın size mail atılmasını sağlayabilirsiniz. Başka bir senaryo düşünecek olursak; failover kaynaklarının yetersiz olup olmadığını alarm ile öğrenebilirsiniz.

Bunun için vSphere Web Client’a giriş yapıyoruz ve Host and Cluster bölümünde yer alan Cluster’ımızı seçiyoruz. Manage > Alarm Definitaions bölümünde yer alan + seçeneğini tıklıyoruz.

1

Alarm name bölümüne oluşturacağımız alarm’ın ismini yazıyoruz. Alarm listesinde bu isim gözükeceği için hatırlayacağınız bir isim girmeniz için sizin için iyi olacaktır.

Monitor bölümünden Cluster seçeneğni seçiyoruz. Çünkü bu alarm’ı cluster’ımızda oluşturacağımız için Monitor olarak Cluster’ı seçmemiz gerekiyor. Böylece Triggers bölümünde Cluster ile ilgili alarm’lar gelecektir.

Alarm’ın hemen aktif olmasını istiyorsak Enable alarm seçeneğini seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

2

Yeni bir event eklemek için + butonuna tıklıyoruz ve Drop and Down menüsünden vSphere HA Failover resources are insufficient alarm’ını seçiyoruz. vSphere HA’in devreye girmesi durumunda eğer kaynaklarınız yetersiz ise bu alarm’ı oluşturduğunuzda size uyarı verecektir.

Next ile devam ediyoruz.

3

İsterseniz bu oluşturduğunuz alarm’ı kendinize mail attırabilir istersenizde trap göndertebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum yani. Ben alarm göndereceğim için Send a notification email seçeneğini seçiyorum ve Configuration bölümüne mail adresimi yazıyorum. Bütün işlemleri bitirdikten sonra Finish butonu ile alarm’ı create ediyoruz.

4

Alarm’lara baktığımızda alarm’ın oluştuğunu görüyoruz. Benim ortamımda bulunan ESXi’in birtanesi maintenance mode’da olduğu için bu alarm oluştu 🙂 Normalde oluşmaması gerekiyordur yani 🙂

Sizde kendi ortamınızda bunu test edebilirsiniz. Daha sonra disable duruma getirebilir veya alarm’ı silebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x