VMwareVMware ESXi

Beacon Probing Nedir? Hangi Durumda Kullanılır?

Merhaba,

Beacon Probing kısa bir bilgi vermek istiyorum. vSwitch‘in NIC teaming özelliklerine baktığınızda Network Failure Detection bölümünde iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bu ayarları kendi tercihleriniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bunlar;

  • Link status only
  • Beacon Probing

Ben bu yazımda Beacon Probing hakkında kısa bilgiler vereceğim. Link Status Only seçeneği ile ayrıca zaten bir yazı yazacağım. Default olarak Link status only seçeneği seçili gelmektedir. Ben burada Beacon Probing’i anlattığım da zaten Link status only’ninde nasıl çalıştığını kendiniz yorumlamış olacaksınız.

Beacon Probing özelliği bir network failover algılama özelliğidir. Bu özellik aktif edildiğinde switch’e bağlı tüm nic’lerde beacon probing paketleri gönderilir. Bu paketlerin gönderilmesinin amacı swtich’i bağlı uplink’lerin fail olup olmadığının kontrol edilmesidir. ESX/ESXi bu paketleri her 10 saniyede 1 gönderir.

beaconprobing1

Yukarıdaki topolojiye bakıldığında aslında standart bir network dizayn’ı görüyoruz. Yukarıdaki topolojide uplink’lerin birinin fail olması durumunda diğer active durumda olan uplink üzerinden paketler gönderilmeye devam edilir. Bu aslında vSphere ‘in network fault tolerance’ıdır.

Peki yukarıdaki topolojinin önünde birde core switch olsaydı ve ESXi ‘ın bağlı olduğu switch ile core switch arasında ki bağlantı gitseydi ne olurdu?

beaconprobing2

Yukarıdaki topolojide vSwitch üzerindeki uplink A isimli switch ile iletişim kurmaktadır ancak A isimli switch Core Switch ile bağlantısını kaybetmiş durumdadır. ESXi default olarak uplinik’e baktığı (Link status only) için A switch ‘i ile Core switch arasındaki bağlantı’nın down olduğundan haberi olmaz. Dolayısıyla ESXi içerisinde bulunan virtual machine’ler o uplink’i kullanıyor ise, link’ler up olmasına rağmen external network ile haberleşemeyecektir.

Eğer buradaki vSwitch üzerine default olarak Link Status Only seçeneğini seçerseniz sadece switch’in link’ine göre up/down işlemini gerçekleştirecektir. Bir sonraki switch’de oluşan bir problemi baz almayacaktır. Ancak siz burada Beacon Probing seçeneğini seçerseniz, switch’in önündeki diğer switch’ide kontrol edecektir. Eğer sizin Core switch’inizde bir sorun olur ise link’i down duruma geçirecektir.

Beacon Probing aslında network hatalarının tespitinin kolaylaştırılması için yapılan alternatif bir yazılımdır. ESXi belirli aralıklar ile network’e broadcast paketi gönderir. 10 saniyede 1 gönderilen bu paketlerin arka arkaya 3 tanesi yakalanmaz ise bu uplink’i down olarak işaretlenir ve network trafiği farklı bir uplink’in üzerine yönlendirilir.

beaconprobing32

Tabi burada önemli bir noktayıda anlatmak istiyorum. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için team içerisinde minimum 3 uplink’in olması gerektiği unutulmamalıdır.

Alternatif olarak daha önce Beacon Probing ile ilgili Ozan Orçunus’un buradaki yazısınıda okuyabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
test
test

test

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x