VMware

Altaro VM Backup 7.6 Yenilikleri

Merhaba,

Önceki makalelerimde Altaro VM Backup kurulumu ve konfigurasyonu konusunda sizlere bilgi vermiştim. Altaro ile ilgili uzun zamandır yazı yazmadığımı farkettim. Bu yazımda sizlere Altaro VM Backup 7.6 ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim.

Neden Altaro? Neden Altaro VM Backup tercih etmeliyiz?

Öncelikle Altaro firmasından söz etmek istiyorum. 2009 yılında kurulmuş olan ve kurulduğu günden bu yana hızlı birşekilde büyüyen Altaro’nun Dünya çapında binlerce işletme ve partner ile çalışıyor. Referanslarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.altaro.com/reviews.php

Altaro VM Backup, alıştığınız backup ürünleri gibi karmaşık bir yapısı bulunmuyor. Eğer backup çözümüne ihtiyacınız var ise 15 dakika içerisinde kurup kullanıma başlayabilrisiniz.

 

Support konusunda kendisine oldukça güveniyor. Hatta bunu rakamlar ile belirtiyorlar. Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz üzere,  ortalama 22 saniye telefon ile, 16 saniye LiveChat ile ve 1 saatten kısa bir süre içerisinde email geri dönüşü ile oldukça dikkat çekiyor. Bir ürünü tercih ederken support’un önemli olduğunu lütfen unutmayın:)

Altaro rakipleri arasındaki en iyi deduplication yani veri tekilleştirme performansına sahip olan backup ürünüdür. Yedekleme depolama alanında %63’lük bir tasarruf sağladığı en iyi tekilleştirme teknolojisine sahiptir. Tabi burada şunu unutmamak lazım, aktarılacak veri daha az olacağı için daha hızlı yedeklemeler elde edilecektir. Bundan dolayı yedekleriniz daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Şimdi gelelim Altaro VM Backup 7.6’nın yeniliklerine;

Continuous Data Protection (CDP)

Altaro VM Backup 7.6 ile kullanıcılar günlük yedeklemeyi sürekli bir veri koruma modeline geçirerek 5 dakikaya kadar iyileştirilmiş bir Recovery Point Objective (RPO) elde edebilirler.

CDP etkinleştirildiğinde, Sanallar her 5 dakikada bir veya yedek konum ve ortam tarafından izin verilen maksimum aralık kadar sık ​​olarak yedeklenebilir. Olası bir veri kaybı senaryosunda sadece birkaç dakikalık verinin kaybolmasını sağlar.

Bu, Recovery Point Objective ‘i (RPO) önemli ölçüde azaltır. RPO, bir felaket durumunda Sanalların bir yedekleme çözümü ile geri yüklendiği zamandır. CDP yerine, kullanıcıların RPO’ları kullanıcıların günlük yedeklerini çalıştırdıkları durumlarda karşılaştıkları veri kaybı süreleri yerine 5 dakikaya kadar optimize edilir.

NOT: CDP şu anda yalnızca Hyper-V için kullanılabilir; yakında VMware için kullanıma sunulacak.

Grandfather-Father-Son (GFS) Archiving

Altaro VM Backup 7.6, kullanıcıların önceki yedeklemelerini, bunları silmek yerine sürekli ve günlük yedeklemelerinin üzerinde ve üstünde arşivlemelerini sağlayan GFS’yi tanıtır (yalnızca yerel yedeklemeler).

Artık her hafta, her ay ve her yıl yeni bir yedekleme sürümü saklamak için ayrı yedekleme döngüleri oluşturabilirsiniz.

Normal Retention Policy:

 • 4 saat CDP Yedekleri
 • Retention Policy sona erene kadar bir saat maksimum bir yedekleme

GFS Arşivleme özelliği etkinken, Altaro VM Backup ayrıca aşağıdaki yedeklemeleri de tutar.

 • 12 hafta boyunca haftada 1 yedek
 • 12 ay boyunca ayda 1 yedek
 • 2 yıl boyunca yılda 1 yedek

CBT v2 for Windows Server 2012 and 2012 R2

CBT Change Block Tracking anlamına gelir ve kullanıcıların her seferinde değişiklik için tüm sanal makineyi (VM) taramak zorunda kalmadan hızlı artımlı yedeklemeleri almasına izin verir. Bu, yedekleme süresini saatlerden dakikalara indirebilir. CBT mevcut olmadığında, değişiklikler için uzun bir tam tarama gereklidir.

Bu sürüm, CBT’nin devre dışı bırakıldığı Windows Server 2012 ve 2012 R2 için Altaro VM Backup 7 CBT’deki bir soruna işaret eder ve aşağıdaki senaryolarda değişikliklerin tam olarak taranması gerekir:

 • Altaro VM Backup veya Hyper-V Host aracılarından biri güncellendi
 • Altaro VM Backup hizmetleri veya Hyper-V Host aracılarından biri yeniden başlatıldı
 • Bir Hyper-V Host yeniden başlatıldı
 • Failover Cluster, Sanal Makine’leri host’lar arasında migration yapar.

KB Makale Bağlantısı: http://support.altaro.com/customer/portal/articles/2918930

Concurrent Retention, Restore, Backup and Offsite Copy operations on the same Virtual Machine

Önceki Altaro VM Backup Sürümlerinde, bir Sanal Makine üzerinde aynı anda sadece bir işlem gerçekleştirilebilirdi. Bu, kullanıcılarımız için aşağıdaki problemlere neden oluyordu:

 • Bir retention policy’nin tamamlanması uzun zaman alırsa, tamamlanıncaya kadar yedeklemeler ve geri yükleme işlemleri sıraya alınır.
 • Özellikle ilk yedeklemenin tamamlanması için günler alırsa; daha sonra bu VM için yedekleme ve geri yükleme işlemleri tamamlanıncaya kadar kuyruğa alınır
 • Bir Geri Yükleme, Dosya Düzeyini Geri Yükleme veya Yedeklemeden Önyükleme işlemi etkinse, o Sanal Makine için yedeklemeler tamamlanana kadar gerçekleşemez.

KB Makale Bağlantısı: http://support.altaro.com/customer/portal/articles/2925967

Altaro VM Yedekleme’ye yeni eklenen başka neler var?

Azure’a Yedekleme

Şimdiye kadar Altaro VM Backup, yerel bir diske, ağ yoluna veya bir Altaro Offsite Server’a ikinci bir yedek kopyasını aldı. Microsoft Azure Cloud Storage ‘ıda support’a ekleyerek, kullanıcılar hesap bilgilerini girebilir ve Offsite Kopyalarını Azure’da depolayabilirler.

Son Kullanıcılar için Altaro Bulut Yönetim Konsolu

Altaro CMC ile tüm Altaro VM yedeklerinizi yönetin. Tek bir bulut konsolu üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde çalışın ve yedekleme / geri yükleme işleri üzerinde gerçek zamanlı olarak tam kontrolün keyfini çıkarın.

https://www.altaro.com/vm-backup/cloud-management-console.php

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x