VMware vSphere Training – VCP olmak

tarafından 25 Aralık 2012 tarihinde VMware kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Son günlerde bu soru ile çok karşılaşıyorum.VCP nasıl olabilirim sertifikayı nasıl aldınız ? Gibi sorular geliyor sürekli.Bu konu ile ilgili biraz açıklama yapmak istiyorum.

Öncelikle VCP (VMware Certified Professional) sertifikası herhangi bir sınav almadan alınamıyor bunu belirtmem gerekiyor.Yani bu sertifikayı alabilmeniz için VMware‘in training center‘larından eğitim almanız gerekmektedir.Bunun ortalama maaliyeti 3000-4000TL civarındadır.Tabi bu sadece eğitimin bedeli.Eğitimi aldıktan sonra sınav aşaması var ki bu sanırım herkesi en çok zorlayan taraf.. Eğitim sonunda bir form dolduruyorsunuz ve vmware‘a kaydınız gerçekleşiyor ve sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. VMware sınavları Pearson VUE tarafından yapılmaktadır. VUE‘nin sayfasından gerekli kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra VCP-510 isimli sınavı alıyoruz. Sınavın ücretine gelirsek ortalama 200-250$ civarlarında (tam net rakam hatırlayamadım).Normalde pound üzerinden satılıyorda dolara çevirince böyle bir rakama geliyor.Sınavı geçerseniz onay sürecine giriyorsunuz ve vmware‘a kayıt olduğunuz adresinize ortalama 10-15gün sonra bir onay maili geliyor. VCP olduğunuza dair. Daha sonra zaten mylearn.vmware.com adresinden girip sertifikanızı eğitiminizi ve VCP ID‘nizi görebilirsiniz.

Umarım aydınlatıcı olmuştur:))

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.